Anasayfa EKONOMİ

Erken emeklilik hakkından yararlanacaklara kritik bir uyarıda yapıldı....

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz ocak ayında yapılan düzenleme ile basın çalışanları ile milletvekillerine fiili hizmet zammı hakkı tekrar verildi. Buna göre basın mesleğinde veya TRT'de basın kartı sahibi olarak çalışan gazetecilerle milletvekilleri, çalıştıkları her yıl için üç aya kadar ilave hizmet kazanacaklar. Ayrıca kazanılan bu sürelerin yarısı (vekiller için tamamı), emeklilik yaşından da indirilecek. Yani ağır çalışma koşulları sebebiyle emeklilik koşulları kolaylaştırılmış olacak.

Bu arada dileyen basın çalışanına, 2008/Ekim ila 2013/Şubat ayları arasındaki dönem için borçlanma yaparak fiili hizmet zammından yararlanma imkanı verildi. Fakat bu süre için hesaplanacak yıpranma farkını, basın çalışanı kendisi ödeyecek. Bu ödemeyi özel sektörde çalışan gazetecilerin 1 Ağustos'a kadar, kamuda çalışanların ise 15 Ağustos'a kadar yapmaları gerekiyor. Aksi halde gecikme zammıyla ödeme yapacaklar. Bu şekilde geriye dönük ödeme yapan basın çalışanları bir yıla kadar ilave hizmet ve emeklilik yaşlarından da altı aya kadar indirim kazanmış olacaklar.

Bu arada bazı basın işverenlerinin SGK'ya verdikleri kayıtların düzensiz ve eksik olması, SGK'nın işini oldukça zorlaştırmış durumda. Fakat SGK birimleri, çalışanların mağdur olmaması açısından yine de ödemeleri kabul ediyor. Eğer verilen bilgilerde hatalı bir durum tespit edilirse, sonradan düzeltilmek üzere işlemler tamamlanıyor.

Benzer Haberler
0 21521

0 4220

Henüz Yorum Yapılmamış

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu:


TEKNOLOJİ

0 1107

Apple'ın sayısız fotoğrafı internete sızan yeni telefonu iPhone 6 nihayet tanıtıldı. Ancak iPhone 6 yalnız gelmedi; tahmin edildiği gibi daha geniş ekranlı modeli iPhone 6 Plus da ortaya çıktı. Apple'ın son bombası ise yıllardır iWatch olarak anılan akıllı saatini dünyaya duyurmasıydı; ancak