15 Temmuz gecesi Beştepe! 'Tankın altında kadın var geri çek'

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Ankara Beştepe'de tankın altında kalan bir erkek ve kadının yaşadığı anlar bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerasına yansıdı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin yapıldığı gece Ankara Beştepe'ye gelen tanklardan birinin altında kalan bir erkek ve kadının yaşadığı anlar ile helikopterden açılan ateş sonucu yaralananlar, bölgede bulunan bir vatandaş tarafından cep telefonuyla görüntülendi.

TANKLARA ENGEL OLMAYA ÇALIŞTILAR

Darbe girişiminin yaşandığı gece Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önüne giden bir vatandaş tarafından cep telefonuyla çekilen görüntüde, bir grubun tanklara engel olmaya çalışması yer alıyor.

TEKBİRLERLE PROTESTO ETTİLER

Darbeci askerler ile vatandaşların tartıştığı anların kaydedildiği görüntülerde, vatandaşların tekbirlerle protesto ettiği darbecilerin havaya ateş açarak kalabalığı dağıtmaya çalışması görülüyor.

VATANDAŞIN ÜZERİNE HELİKOPTERDEN ATEŞ AÇILDI

Cep telefonu görüntülerinde, dağılmayan vatandaşların üzerine helikopterden ateş açılması sonucu yaralanan vatandaşların yardım çığlıkları ve silah sesleri geliyor.

"KORKMAYIN ARKADAŞLAR"

Meydandaki vatandaşların tekbir getirip darbeci askerleri geri püskürtmek için verdiği mücadelenin yer aldığı kayıtlarda, bazı vatandaşların "korkmayın arkadaşlar" diyerek grubu sakinleştirmeye çalıştığı, bazı kişilerin de "yaralı var ağabey" diyerek arkadaşlarından yardım istediği duyuluyor.

"PALETLERİN ALTINDA İNSAN VAR. TANKI GERİ AL"

Görüntülerde, tankın paletleri altında kalan yaşlı bir adam ve kadının kurtarılması için vatandaşların tanka vurarak darbeci askerlere, "paletlerin altında insan var. Tankı geri al" gibi söylemleri yer alırken, buna rağmen zırhlı aracın hareket etmediği görülüyor.

"REİS İÇİN VALLAHİ BİLLAHİ ÖNEMLİ DEĞİL"

Tankın altında kalan kadının elini kaldırıp yardım istemesinin kaydedildiği görüntülerde, ayağından vurulan bir vatandaşın, "Reis için vallahi billahi önemli değil. Şehit olurum şehit." sözleri duyuluyor.

"BU ÜLKEYİ SİZ BU HALE GETİRDİNİZ"

Görüntüler, çevrede toplanan vatandaşların tankların yürümesine engel olduğu, görüntüyü çeken kişinin ise "Allah sizi kahretsin. Bu ülkeyi bu hale siz getirdiniz. Aralıklı olarak havaya ateş ediyorlar." demesiyle son buluyor.

PAYLAŞ