15 Temmuz sonrası ABD'yi nükleer endişesi sardı

ABD'li düşünce kuruluşu Stimson Center, darbe girişimi sonrası İncirlik Üssü'nde bulunan nükleer silahların teröristlerin eline geçebileceğini öne sürdü.

Washington merkezli düşünce kuruluşu Stimson Center, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'de belirsizlik ortamının oluştuğunu öne sürerek, bu nedenle İncirlik Üssü'nde bulunan nükleer silahların teröristlerin eline geçebileceğini iddia etti.

"NÜKLEER SİLAHLARIN KONTROLÜ YİTİRİLEBİLİNİR"

RIA Novosti'nin haberine göre, Stimson Center konuyla ilgili hazırladığı raporu dün Washington'da bir basın toplantısıyla açıkladı. Raporun yazarlarından Laicie Heeley, ABD'nin İncirlik Üssü'nde bulunan 50 kadar nükleer silah ve bombanın kontrolünü yitirme riskiyle karşı karşıya olduğunu öne sürdü.

"KONUMUNU DEĞİŞTİRMEMEK, KUMAR OYNAMAK GİBİ"

Raporda, "Türkiye başta olmak üzere Avrupa'daki 5 noktada bulunan ABD'nin nükleer silahları, teröristlerin ilgisini çekiyor. Özellikle Türkiye'de 15 Temmuz süreciyle oluşan ortamın devam etmesi ihtimali, bu silahların kaderini belirsiz kılıyor. ABD'nin Suriye sınırına 120 kilometre mesafedeki Adana'nın İncirlik ilçesinde bulunan bu silahların konumunu değiştirmemesi, kumar oynamak gibidir" denildi.

"AVRUPA'DAKİ BOMBALAR GERİ ÇAĞRILMALI"

ABD'deki "Ulusal Nükleer Güvenlik Yönetimi" isimli merkezin tüm dünyadaki ABD'ye ait B61 isimli nükleer bombaların ömrünün uzatılması ve bu şekilde 6 milyar dolarlık bir tasarrufun sağlanabilmesi için kabul ettiği programa dikkat çeken Stimson Center, bunun olabilmesi için de öncelikle Avrupa'daki bombaların geri çağrılması gerektiğini belirtti.

TUĞGENERALİN TUTUKLAMASINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Raporda, İncirlik Üssü'nde 15 Temmuz gecesi yaşanan karışıklık, elektriklerin kesilmesi ve üssün eski komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van'ın tutuklanmasından da bahsedildi.

PAYLAŞ