155 gün sonra kahreden haber! Tekne alabora oldu

Dünyanın en büyük insanlık dramlarından birinin yaşandığı ve son 3 yılda 521 göçmenin hayatını kaybettiği Ege Denizi, 155 gün sonra Suriyeli göçmen bir kadına mezar oldu.

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında mart ayında imzalanan "Geri Kabul Anlaşması"ndan sonra Ege Denizi'nde, son dönemde artan yasa dışı göçle birlikte ilk ölüm yaşandı.

UMUDA YOLCULUK AZALSA DA SÜRÜYOR

İç karışıklık, ekonomik ve siyasi belirsizlikler nedeniyle ülkelerini terk ederek daha iyi bir yaşam ümidiyle Avrupa'ya yasa dışı yollardan geçmeye çalışan göçmenlerin "umuda yolculukları", Türkiye ile AB arasında 18 Mart'ta imzalanan "Geri Kabul Anlaşması" sonrasında büyük oranda azalsa da sürüyor.

ANLAŞMA SONRASI İNSANLIK DRAMI SONA ERDİ

Düzensiz göçün önlenmesi, insan kaçakçılığıyla mücadele ve ölümlerin sona ermesi amacıyla 18 Mart'ta Brüksel'de imzalanan anlaşmanın 20 Mart'ta hayata geçmesiyle birlikte Ege Denizi'nde yaşanan insanlık dramı son buldu.

3 YILDA 521 GÖÇMEN BOĞULDU

Ege Denizi'nin Türk karasularında son 3 yılda 521 göçmen boğularak ya da hipotermi nedeniyle hayatını kaybederken anlaşma sonrasında bu durum son buldu.

YASA DIŞI GÖÇÜN ARTIŞIYLA GELEN ÖLÜM

"Geri Kabul Anlaşması"nın ardından sürekli düşen "umuda yolculuk", yaklaşık bir aydan bu yana artarak son 3 ayın zirvesine ulaştı.

Ege Denizi ve Akdeniz'i kullanarak Yunan adalarına ulaşmaya çalışan göçmenlerin artan yasa dışı yolculukları, beraberinde ölümü de getirdi.BİR KADIN HAYATINI KAYBETTİ

Ege Denizi'nin Türk karasularında son ölümün yaşandığı 19 Mart'tan 155 gün sonra içerisinde 15 göçmenin bulunduğu tekne dün İzmir'in Çeşme ilçesi açıklarında alabora oldu ve Suriye uyruklu göçmen bir kadın hayatını kaybetti.

EGE DENİZİ 522 GÖÇMENE MEZAR OLDU

Ege Denizi'nin Türk karasularında 2014'te 69, 2015'te 279, 2016'da ise 173 göçmen olmak üzere 521 göçmen boğularak ya da hipotermi nedeniyle öldü.Çeşme ilçesi açıklarında boğulan Suriye uyruklu göçmen kadınla birlikte bu sayı 522'ye yükseldi.4 AYLIK BEBEK HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Türk karasularında en son 19 Mart'ta Balıkesir'in Ayvalık ilçesindeki Çıplak Ada'nın güneyinde batan teknedeki bir kişi ile yine aynı tarihte İzmir'in Çeşme ilçesi açıklarında batan bottaki 4 aylık bebek hayatını kaybetmişti.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Ege Denizi ve Akdeniz'de, ocak ayında 5 bin 506, şubatta 8 bin 747, martta 8 bin 530, nisanda bin 717, mayısta bin 109, haziranda 538, temmuzda ise 881 olmak üzere 27 bin 28 göçmeni yakalamıştı. Ağustos ayının 20 gününde yakalanan göçmen sayısı ise son 3 ayın zirvesine çıkarak 918'e yükselmişti.

PAYLAŞ