17 ilde 2 bin 200 kişiye soruldu! Erdoğan'ın yüzünü güldürecek anket

15 Temmuz darbe girişimine Türk halkının nasıl baktığına ilişkin yapılan araştırmada kurumlara güven sıralamasında Cumhurbaşkanlığı yüzde 72.4 ile ilk sırada yer aldı.

GENAR araştırma şirketinin 28 Temmuz-5 Ağustos arasında 17 ilde 18 yaş ve üzeri 2 bin 200 kişiyle gerçekleştirdiği anketin sonuçları hain darbe girişiminin kahramanının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'darbeye karşı sokağa çıkın' çağrısıyla canları pahasına tankları durdurmaya çalışan halk olduğunu gösteriyor. Araştırmaya katılanların yüzde 82.6'sı "yine olsa yine engelleriz" şeklinde görüş bildirdi.

KURUMLARA GÜVEN

Kurumlara güven sıralamasında Cumhurbaşkanlığı'na güven yüzde 72.4, TBMM'ye Güven yüzde 71.2, Hükümet'e güven ise 69.2 olarak çıktı.

YÜZDE 63.2'Sİ İDAM İSTİYOR

Öte yandan halkın yüzde 63.2'si darbeci FETÖ üyelerine idam cezası uygulanması gerektiğini savunuyor.

DEMOKRASİ NÖBETLERİNE KATILANLARIN ORANI

Halkın yüzde 49.2'si bizzat demokrasi nöbetlerine katıldığını söyledi.

EKONOMİYE GÜVEN

Yüzde 52.9 darbe girişimi sonrası Türkiye ekonomisine güvendiğini dile getiriyor. Yüzde 76.1 aile bütçesinin darbeden etkilenmeyeceğini belirtiyor.

DARBEYİ KİM YAPTI?

Araştırmada çıkan bir diğer çarpıcı sonuç ise halkın yüzde 55.8'i darbe girişiminde, dış güçler ile FETÖ mensubu askerlerin ortak hareket ettiğine inanıyor. (Kaynak: Sabah)

İşte araştırmadan çıkan çarpıcı sonuçlar;

PAYLAŞ