2 tonluk Erdoğan heykeli elinde kaldı

Kocaeli'de bir belediyenin siparişi üzerine yapılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 ton ağırlığında, 4 metre uzunluğunda heykeli, belediyenin almaması üzerine heykeltıraşın elinde kaldı.

Kocaeli'nin Kartepe İlçesi'nde bir belediyenin siparişi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2 ton ağırlığında, 4 metre uzunluğunda heykeli yapıldı. Atölyenin sahibi heykeltıraş Nuh Açın ismini açıklamadığı belediyenin heykeli almaması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın heykelini atölyesinin önünde sergilemeye başladı.

"SİPARİŞİ VERDİKTEN SONRA, NE ARAYAN OLDU NE SORAN"

Nuh Açın belediyenin sipariş verdikten sonra heykeli almak için bir girişimde bulunmadığını belirterek, "Bir ilçe belediyesinin siparişi üzerine yaklaşık 1 aylık çalışma sonucu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın heykelini yaptım. Daha sonra ne arayan, ne soran oldu. Cumhurbaşkanımızın heykelini almadılar. Bende heykeli atölyenin önünde sergilemeye başladım" dedi.

2 TON AĞIRLIĞINDA 4 METRE UZUNLUĞUNDA

Kartepe'de Lidya Art Galeri adlı atölyesinde çeşitli hayvan ve insan figürlerinden oluşan heykeller yapan 55 yaşındaki heykeltıraş Nuh Açın, Karadeniz bölgesindeki bir belediyeden yaklaşık 2,5 ay önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın heykeli için sipariş aldı. Nuh Açın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sağ eli işaret parmağıyla ileri gösterirken tasvir ettiği heykelini yapmaya başladı. 1 aylık çalışma sonucunda 2 ton ağırlığında 4 metre uzunluğundaki heykel tamamlandı. Darbe girişiminin ardından belediye heykel ile ilgili talebini yinelemedi. Belediyeden herhangi bir cevap alamayan Nuh Açın, heykeli atölyesinin önünde sergilemeye başladı. Yoldan geçerken heykeli görenler durup, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın heykeli önünde hatıra fotoğrafı çektiriyor.

KAFKASYALILAR MÜZESİ

Kafkasyalılar Müzesi için çalışma yaptığını ifade eden Nuh Açın, "Benim için çok önemli olan bir müzeyi kurmak için çalışıyorum. Kafkasyalılar Müzesi yapmak için heykeller yapıyorum. Şu ana kadar 100 heykel yaptım. Kafkas coğrafyasında Kafkas liderler ile Osmanlı savaşlarında katkısı olanlar, büyük emeği geçenler, şehit düşenler var. Hala yaşayan oradaki devletin başındaki kişiler var, yöneticiler var, yazarlar var. Türkiye coğrafyasında yine bu topluma emekleri olan, katkıları olanların da heykelleri var" diye konuştu.

PAYLAŞ