38 bin hükümlü dışarı çıktı! Tablo hala karamsar

Yrd. Doç. Dr. Hasan Sınar, yeni düzenlemeyle 38 bin hükümlünün serbest kalmasına ilişkin, "1 seneye kalmaz cezaevlerinin kapasite yeniden dolacaktır" dedi.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Sınar, yeni düzenlemeyle 38 bin hükümlünün serbest kalmasına ilişkin, "Bu yapılan geçici bir çözüm üretmekten ibaret. Umarım yanılırım ama korkarım ki 1 seneye kalmaz cezaevlerinin kapasite yeniden dolacaktır" dedi.

"FİZİKSEL ZORUNLULUKTAN KAYNAKLANIYOR"

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan Olağanüstü Hal Kanun Hükmünde Kararnamesi'nde yer alan yeni düzenlemeyle 38 bin hükümlünün serbest kalmasını değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Hasan Sınar, "Cezaevlerinde kapasite zaten dolmuştu. Bazı cezaevlerinde çok ciddi sıkıntılar yaşanıyordu. Darbe girişimi sonrası tutuklamalar da gelince ister istemez böyle bir zorunluluk doğdu. Bu Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) yürürlüğe konulmasının tek bir gerekçesi var, o da cezaevlerindeki mevcut kapasitenin şu anki tutuklu ve hükümlüleri barındırmak için yeterli olmaması. Bu durum KHK ile ortaya çıkan durumun tümüyle fiziksel bir zorunluluktan kaynaklandığını ortaya koyuyor" dedi.

"HIRSIZLIK VE GASP SUÇLULARI GERİ DÖNECEK"

Hırsızlık ve yağma (gasp) gibi KHK kapsamında yer alan bazı suçlardan dolayı serbest bırakılanların önemli bir bölümünün kısa süre içerisinde yeniden cezaevine geri dönmelerinin imkan dahilinde olduğunun altını çizen Sınar, "Erken tahliye kapsamına alınan bazı suçlarda örneğin hırsızlık ve gasp gibi suçlar, faillerinin yeniden suç işleme olasılığının yüksek olduğu suçlar. Bu suçların faillerinin önemli bir kısmının kısa bir sürede yeniden aynı veya benzer suçları işlemek suretiyle cezaevine geri döneceğini şimdiden öngörebiliriz." açıklamasında bulundu.

HANGİ SUÇLAR KAPSAMA DIŞINDA KALDI

KHK'dan önce toplumda bir genel veya özel af çıkartılacağı söylentisi ortaya çıktığını ve kamuoyunda böyle bir beklenti yaratılmasının çok tehlikeli olduğunu belirten Sınar, kararnameye göre kapsam dışında bırakılan suçlara da açıklık getirdi. Sınar, "Kasten öldürme, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, özel hayatın gizli alanına karşı suçlar, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti suçları, devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar, Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar kamuoyunun da kararnameye doğacak infiali gözeterek kapsam dışında bırakılmıştır." dedi.

"CEZAEVLERİ 1 SENEYE KALMAZ DOLACAKTIR"

KHK'nin Türk ceza adaleti sisteminin kanayan yarası olan cezaevleri sorununa kalıcı bir çözüm getirmekten çok uzak olduğunun altını çizen Sınar, "Bu yapılan geçici bir çözüm üretmekten ibaret, umarım yanılırım ama korkarım ki 1 seneye kalmaz cezaevlerinin kapasitesi yeniden dolacaktır" şeklinde bir tespitte bulundu.

PAYLAŞ