38 yıldır mezar taşıyla yaşıyor, onunla seyahat ediyor

Balıkesir'in Erdek ilçesinde yaşayan 76 yaşındaki Muharrem Özbinici, 38 yıldır yanından ayırmadığı mezar taşını, mezarlıkta kendisi için ayırttığı yere dikti.

Şoförlükten emekli olan ve 1980-2002 arasında Erdek Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı yapan Muharrem Özbinici, 38 yıldır mezar taşını yanında taşıyor.Sürekli yollarda olduğu için her zaman kaza ve ölüm riskiyle yaşadıklarını dile getiren Özbinici, yaşamı boyunca bunu unutmadan hareket ettiğini, bu yüzden 38 senedir mezar taşını yanından ayırmadığını belirtti.

'SANA DA MEZAR TAŞI YAPALIM ABİ?'

Halasının oğlunun 1978'de vefat ettiğini anlatan Özbinici, şöyle devam etti:"Ben de ona mezar taşı yaptırmak için mermerciye gittim. Mermerci, 'Sana da bir mezar taşı yapalım mı abi?' diye sordu. Ben de o gün için uygun gördüm, 38 yıl önce mezar taşımı yaptırdım. O günden sonra da mezar taşıyla beraber yaşamaya başladım. "

"EN MUTLU, GÜVENİLİR YER MEZARLIK"

Varoluş, yaşam ve ölüm hakkında derin düşüncelerini ifade eden Özbinici, "Düşündüm bu dünya ölümlü dünya, geleceğimiz en son yer mezarlık olduğu için hazırlık yaptım. Burada insana sataşan yok, vergi yok, sıkıntı yok. En mutlu, en güvenilir yer burası. Kazasız, belasız hayırlı bir şekilde mezarımıza gelmemiz mutluluk verir diye düşünüyorum. Doğduğumuza inanıyorsak öleceğimize de inanmalıyız." ifadelerini kullandı.Yaptırdığı mezar taşını yanından hiç ayırmadığını dile getiren Özbinici, taşı gören vatandaşların şaşırıp kaldığını ifade etti.

YOLCULUKLARINA EŞLİK ETTİ

Özbinici, mezar taşını yazıhanede, otobüste ve evinde tuttuktan sonra mezarlığa diktiğini aktararak şunları kaydetti:"Mezar taşımı 25 yıl Erdek'te görev yaptığım bir yolcu taşıma firmasının yazıhanesinde oturduğum koltuğun arkasında muhafaza ettim. Benim 25 kişilik küçük bir otobüsüm vardı. Bu mezar taşını otobüsteki şoför koltuğumun yanına koydum. Gönen, Bandırma, Erdek hattında yanımda bulundurdum. Arabaya binen, inen yolcular hep mezar taşını soruyordu. Birkaç yıl mezar taşım benimle yolculuk etti. Sonunda sorulara dayanamayıp evime götürdüm. Uzun bir sürede evimde yanı başımda muhafaza ettim. Şimdi de yerini hazırlatmış olduğum mezar yerime diktim."

"KENDİ MEZARIMDA DUA ETTİM"

Mezar taşıyla 38 senedir yaşamaktan keyif aldığını belirten Özbinici, "O beni bekliyor öleceğim diye, ben de diretiyorum ölmeyeceğim diye ama ölünce yine mezar taşımla beraber devam edeceğiz." diyerek duygularını ifade etti.

Zaman zaman mezarlığa giderek kendi mezarı başında dua ettiğine işaret eden Özbinici, toprağa girmek için her an hazır olmak gerektiğini söyledi.

PAYLAŞ