9 sene sonra bir ilk yaşandı! Avrupa'da en geride

Süper Lig kulüpleri, bu transfer döneminde bonservise 47 milyon Euro harcayarak son 9 dokuz sezondaki en düşük rakamı elde etti.

Süper Lig'in son 9 sezonunda Avrupa'ya kıyasla transferde çok ilginç bir istatistik ortaya çıktı...

UEFA'nın dayattığı Finansal Fair Play kriterleri müsrif kulüplerimizi hizaya getirdi. Futbolda yaz transfer dönemi önceki gün sona erdi.

Her transfer döneminde adeta har vurup harman savuran yöneticilerimiz, UEFA'nın dayattığı Finansal Fair Play (FFP) kriterleri sebebiyle bu defa ayağını yorganına göre uzattı. Süper Lig 47 milyon Euro ile Avrupa'nın en az bonservis bedeli ödeyen ligi oldu. İşte bu duruma neden olan gelişmeler ve transferlere dair detaylar...

SON 9 YILDAKİ EN DÜŞÜK BEDEL

Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin Finansal Fair Play anlaşması sebebiyle, 'sadece kazandıkları bonservis geliri' kadar harcama yapabildikleri transfer döneminde Süper Lig kulüplerinin toplamda ödediği 46 milyon Euro, son dokuz sezonun yaz transfer dönemindeki en düşük bedel oldu.

EN PAHALISI SKRTEL

FFP'nin gölgesinde geçen transfer döneminde Süper Lig'e transfer olan en pahalı futbolcu ise 6 milyon Euro karşılığında Liverpool'dan Fenerbahçe'nin yolunu tutan Slovak stoper Martin Skrtel'di.

EN DÜŞÜK HARCAMA 2007/2008 SEZONUNDA

Geçtiğimiz sezon Süper Lig ekipleri transfere yaklaşık 86 milyon Euro harcarken, son 9 yılın en büyük harcaması 108 milyon Euro ile 2011/2012 sezonunda yaşandı. Son dönemin en düşük harcaması ise 28 milyon Euro ile 2007/2008 sezonunda yapıldı.

AVRUPA'DA EN DÜŞÜĞÜ SÜPER LİG

Ligimiz, Avrupa'nın en az bonservis bedeli ödeyen ligi olarak dikkat çekti. 47 milyon Euro'luk bu rakam son 9 yılın en düşük seviyesi olarak tarihteki yerini aldı.

Kaynak: Türkiye

PAYLAŞ