AB, Fırat Kalkanı için destek verdi! Şartını açıkladı

Avrupa Parlamentosu, Fırat Kalkanı operasyonunu, koordinasyon içinde yürütüldüğü sürece desteklediklerini vurguladı.

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Elmar Brok ve AP Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye'nin IŞİD'le mücadele sürecini hızlandırmalarından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

AP Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Brok ve AP Türkiye Raportörü Piri, Türkiye'ye yaptıkları ziyarete ve gündeme ilişkin konuları Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'nda düzenledikleri basın toplantısında değerlendirdi. AP heyeti gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

"IŞİD'E KARŞI BİRLİKTE ADIM ATILMALI"

Brok, teröre karşı birlik içinde mücadele edilirse başarılı olunacağını vurgulayarak, herkesin ortak düşmanı olan ve ülkelerin istikrarını bozacak eylemlere düzenleyen IŞİD'e karşı da birlikte adım atılması gerektiğini belirtti.

Suriye'nin kuzeyine yönelik Fırat Kalkanı operasyonunu değerlendiren Brok, Türk askeri güçlerinin dün başlattığı operasyonda durum ne kadar karmaşık olsa ve birbirine bağlı birçok farklı sebep içerse de Türkiye'nin IŞİD'le mücadelesini desteklediklerini anlattı.

4 DURUMU ART ARDA SIRALADI

Brok, yürütülen operasyonla ilgili olarak durumun karmaşık olduğunu söylerken, bölgede PYD'nin de olmasını mı kastettiğinin sorulması üzerine, şunları kaydetti:

"Karmaşık çünkü bir Alman politikacı için zaten durum, içinden çıkılmayacak kadar karmaşık. Öncelikle, Türkiye'nin IŞİD'e karşı önlem almaya başlaması bizim ortak menfaatimizedir, bunu memnuniyetle karşılıyoruz. İkinci olarak, Suriyeli Kürtlerin de IŞİD'e karşı mücadele etmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Üçüncüsü ise böylesine bir durum karşısında taraflardan birinin etki bölgesini geleneksel etki bölgesinin dışına taşırma olasılığı bulabileceğinden endişeliyiz. Dördüncüsü, Türkiye hükümetinin bunlardan birincisiyle üçüncüsü arasında denge bulacağını umuyoruz."

"IŞİD, TÜRKİYE İLE AB'YE BİR TEHDİTTİR"

AP Türkiye Raportörü Piri ise Ankara'daki temaslarında Türkiye'deki muhalefet partilerinin Fırat Kalkanı operasyonuna yaklaşımlarını nasıl değerlendirdiği sorusuna, temaslarında bu konunun gündeme gelmediğini belirterek, şu yanıtı verdi:

"IŞİD'le mücadele de Türkiye'nin yanındayız. Burada birliklerin sınıra gittiği bir durum değil, özel kuvvetlerin oradaki endişeleri de anlayabiliyorum elbette. Avrupa'nın önde gelen ülkeleri de bugün bu operasyonu desteklediler. Türkiye'nin IŞİD'le mücadele sürecini hızlandırmasından memnuniyet duyuyoruz."

Türkiye'nin defalarca IŞİD saldırılarına maruz kaldığını hatırlatan Piri, "Bu, Türkiye'ye ve AB'ye bir tehdittir. Koordinasyon içinde bir çaba olduğu sürece bu operasyonu destekliyoruz ancak elbette gelişmeleri yakından takip edeceğiz." sözlerini kaydetti.

KOMİTE, TÜRKİYE'Yİ ZİYARET EDECEK

Darbe sonrasında Türkiye'de yürütülen soruşturma ve yargılama sürecinde insan hakları ve hukukun üstünlüğü konularının da ele alındığını anlatan Piri, 29 Ağustos'ta İşkencenin Önlenmesi Avrupa Komitesi'nin Türkiye'yi ziyaret edeceğini belirtti.

PAYLAŞ