AB Komiseri haddini aştı: AB üyeliği Erdoğan sonrasının konusu

2013 yılında sarf ettiği, "AB, Türkiye'ye üyelik için yalvaracak" sözleriyle hatırlanan AB Komiseri Oettinger, Türkiye'nin AB üyeliğinin Erdoğan sonrasının konusu olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği Komiseri Günther Oettinger (CDU) Türkiye'nin AB üyeliğinin Cumhurbaşkanı Erdoğan sonrasının konusu olduğunu söyledi.

"ERDOĞAN SONRASININ KONUSU"

Alman Bild gazetesine konuşan Oettinger, kendisinin 2013 yılında sarf ettiği, "AB, Türkiye'ye üyelik için yalvaracak" şeklindeki sözlerinin hatırlatılması ve bugün de aynı düşüncede olup olmadığı sorusu üzerine, "Bu, Türkiye'nin AB için ekonomik ve coğrafi açıdan stratejik bir ülke olduğuna yönelik bir ifadeydi, ancak Erdoğan hükümetine yönelik değil. Türkiye ile iyi ilişkiler AB açısından önemli. Bugünkü şartlar altında bir üyelik önümüzdeki on yılı aşkın bir süre için gerçekçi değil. Bu daha çok Erdoğan sonrasının bir konusu olacaktır" dedi."ERDOĞAN'IN SÖZLERİ KENDİ VATANDAŞLARINA YÖNELİK"

Oettinger, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geri kabul anlaşmasının askıya alınabileceği yönündeki sözleri hatırlatıldığında ise, Cumhurbaşkanının bunu iç kamuoyuna yönelik söylediğini belirtti.

Oettinger,"Kendisinin kamuoyuna yönelik sözleri daha çok Türk halkına yönelik. Birçok Türk'ün güçlü bir lider istediği anlaşılıyor. O bunu kullanıyor. Erdoğan için popülizm ve milliyetçilik yabancı değil. Kendisi Rusya Devlet Başkanı Putin ve ABD Başkan adayı Trump ile aynı dalgada yüzüyor. Birçok AB ülkesinde de bu tür hareketlerin güçlendiğini görüyoruz. Bunu çok tehlikeli görüyorum" diye konuştu.

"VİZE SERBESTİSİ İÇİN TÜRKİYE ŞARTLARI YERİNE GETİRMEDİ"

AB Komiseri, vize serbestisinin Ekim ayında gerçekleşip gerçekleşmeyeceği sorusuna şu karşılığı verdi:

"Henüz Türkiye vize serbestisi için gerekli şartların tamamını yerine getirmedi. Özellikle anti-terör yasaları konusunda bizim tarafımızdan bir indirim söz konusu değil. Bizim açımızdan hukukun üstünlüğü ve tüm şartların yerine getirilmesi, hızlı olmaktan önce gelir. Türkiye değişiklikler için daha çok zamana ihtiyaç duyuyorsa, bu böyle."GÖÇ TEHLİKESİ VAR MI?

Oettinger, darbe girişimi sonrasında yaşanan gelişmeler nedeniyle Türkiye'den AB'ye göç dalgası olur mu? Sorusuna ise şu karşılığı verdi:

"Darbe girişimi sonrasında yapılan temizlik hareketi nedeniyle çok sayıda Türk'ün AB'ye gelebileceği göz ardı edilemez. Gelecek kişiler arasında görevden uzaklaştırılan devlet memurları ve askerler, aydınlar ve gazetecilerle aileleri olabilir."

PAYLAŞ