ABD, PYD'yi vuran Esad'a gözdağı verdi

Pentagon, IŞİD ile mücadele eden "koalisyon güçlerini" korumaya devam edeceklerini söyleyerek, PYD'ye yönelik hava operasyonları düzenleyen Esad rejimine gözdağı verdi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, Suriye'nin kuzeyinde IŞİD ile mücadele eden "koalisyon güçlerini" gerekirse uçak göndererek korumaya devam edeceklerini, bunun bir "uçuşa yasak bölge" anlamına gelmediğini söyledi.

KORUMA AMAÇLI UÇAK GÖNDERİLDİ

Peter Cook, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta Haseke'de PYD'nin kontrolündeki bölgelerin Suriye rejimine ait uçaklar tarafından bombalanması üzerine, koalisyon uçaklarının "koalisyon güçlerini" koruma amaçlı bölgeye gönderilmesine ilişkin soruları yanıtladı.

"KOALİSYON GÜÇLERİNİ KORUYACAĞIZ"

Cook, "Koalisyon güçlerini Suriye'de korumaya devam edeceğiz. Bunu da geçen hafta gösterdik. Hava operasyonlarımızın detaylarına girmeyeceğim ama bunu yapmayı sürdüreceğiz. Hava gücümüzü gerektiğinde ortak operasyonlarda koalisyon güçlerimizi korumak için kullanacağız." diye konuştu.

Cook, Suriye'nin kuzeyindeki Amerikan güçlerinin tehdit altında olması halinde de "ABD'nin bu kuvvetleri koruma hakkına sahip olduğunu" dile getirdi.

"UÇUŞA YASA BÖLGE DEĞİL"

Suriye rejimine bu bölgelerden uzak durmaları çağrısı yaptıklarını hatırlatan Cook, bunun Haseke ve Münbiç üzerinde bir "uçuşa yasak bölge" anlamına gelip gelmediği sorusu üzerine şöyle konuştu:

"Bu, bir uçuşa yasak bölge değil. Suriye rejimi, koalisyon güçlerinin bulunduğu bölgelerden uzak durursa akıllılık etmiş olur. Koalisyon güçlerini savunmaya devam edeceğiz. Gerekirse güçlerimizi savunma amacıyla uçak da göndereceğiz."

"BİZİM ODAK NOKTAMIZ IŞİD"

Basın toplantısını takip eden gazeteciler, Cook'a ısrarla "koalisyon güçlerimiz" derken kimi kastettiğini, bu güçlerin YPG'nin içinde bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) olup olmadığını sordu.

Cook, "Bizim odak noktamız IŞİD. IŞİD ile savaşanlar ve bizimle ortaklık yapanlar ABD'nin desteğini alacaklardır." ifadelerini kullandı.

"GÜÇLERİMİZDEN UZAK DURUN"

Cook, ABD'nin YPG'yi, IŞİD dışında Suriye rejimine karşı da destekleyip desteklemeyeceği sorusu üzerine de "Bizim odak noktamız IŞİD ile mücadele. Sahadaki ortak operasyonlar da IŞİD'e karşı. Bu çabalarda da güçlerimizin mümkün olduğu kadar güvende olması için elimizden geleni yapacağız. Bunun yollarından biri de herkese güçlerimizden uzak durması için tavsiyede bulunmak." ifadelerini kullandı.

"IŞİD CERABLUS DAHİL HER YERDEN ATILMALI"

Türkiye'nin Cerablus'ta YPG ve IŞİD hedeflerini vurduğuna dair haberlere ilişkin değerlendirmesi sorulan Cook, konunun Türk makamlarına sorulmasını istedi.

Cook, Cerablus'un yabancı savaşçıların geçişi bakımından endişe noktası olduğunu belirterek, "Suriye'nin herhangi bir yerinde, özellikle de böyle önemli bir yerde, IŞİD'e yönelik baskı önemlidir. IŞİD'in Cerablus dahil, Suriye'nin her yerinden atılmasını görmeyi istiyoruz." dedi.

"ODAK NOKTASI IŞİD OLMALI"

"YPG'nin de vurulması, ABD'de endişeye yol açtı mı?" sorusu yöneltilen Cook, "Operasyonlarını, amaçlarının ne olduğunu değerlendirmeyi Türklere bırakıyorum. Bize göre odak noktası IŞİD olmalı. Gördüğümüz kadarıyla bu da yapılıyor." karşılığını verdi.

Cook, ayrıca Gaziantep'te hafta sonunda düzenlenen terör saldırısını kınadı.

PAYLAŞ