ABD, sahte terör videolarına servet ödemiş

ABD'nin El Kaide hakkında terör propagandası içeren videolar hazırlaması için İngiliz halkla ilişkiler şirketi Bell Pottinger'a 540 milyon dolar ücret ödediği ortaya çıktı.

IŞİD'in infaz videolarının ABD stüdyolarında çekilip çekilmediği tartışması sürerken ABD'nin İngiliz halkla ilişkiler şirketi Bell Pottinger'a 2007 ile 2011 yılları arasında el Kaide adına sahte terör propaganda videoları hazırlattığı ortaya çıktı. ABD'nin videoları CD'ler halinde Irak'taki militanlara dağıttığı, bunların izlendiği bilgisayarları da CD'lerin içindeki bir kod yardımı ile tespit ettiği rapor edildi.

SİPARİŞ VİDEOLAR İÇİN 540 MİLYON DOLAR ÖDENDİ

Londra merkezli Araştırmacı Gazetecilik Bürosu'nun (TBIJ) yayınladığı rapora göre, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sipariş videolar için 540 milyon dolar ödedi. 2006-2008 arasında Bell Pottinger'da çalışan Martin Wells, şirketin ayrıca El Kaide hakkında reklamlar tasarladığını ve terörizm konulu pembe dizilerin senaryolarını da yazdığını ifade etti.

ÜÇ KOLDAN OPERASYON

Bell Potinger'ın CIA ve ABD Ulusal Güvenlik Konseyi'ne (NSA) faaliyetleriyle ilgili ayrıntılı bir rapor sunduğu vurgulandı. Bell Pottinger'ın 3 çeşit medya operasyonu yürüttüğü belirtildi. Haberde "Beyaz etiketliler atıflı olanlar. Kimin ürettiği etiketinde yazıyor. Gri olanlar atıflı olmayanlar, siyahlar ise sahte etiketliler" ifadelerine yer verildi. Siyah etiketli propaganda CD'lerinin militanların bulunduğu bölgelere dağıtıldığı, bu CD'leri izleyen militanların bilgisayar IP'lerinin ise içindeki bir kod vasıtasıyla internet üzerinden Pentagon'a iletildiği belirtildi.

PAYLAŞ