Adana Valiliği'ne bombalı saldırıyla ilgili çok önemli gelişme!

Mardin Nusaybin'de PKK'nın sözde Mardin sorumlusu ile birlikte öldürülen teröristlerden birinin, Adana Valiliği saldırısını planladığı ve talimatını verdiği ortaya çıktı.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde, terör örgütü PKK'nın sözde eyalet sorumlusu olan ve 300 bin TL'lik gri listede adı bulunan Seyit Reşo kod adlı Hasan Turan ile birlikte öldürülen teröristlerden birinin, Adana Valiliği saldırısını planladığı ve talimatını verdiği ortaya çıktı.

SÖZDE MARDİN SORUMLUSU İLE 4 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı 5 mahallede dün sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından başlatılan operasyonda, terör örgütü PKK'nın sözde Mardin sorumlusu olan ve 300 bin TL ödüllü gri listede aranan Seyit Reşo kod adlı Hasan Turan ve 4 terörist öldürülmüştü. Öldürülen teröristler arasında bulunan Musa kod adlı A.K.'nin de örgütün sözde bölge sorumluları arasında olduğu öğrenildi.

BİZZAT PLANLAYIP TALİMAT VERMİŞ

A.K.'nin, Adana Valiliği otoparkında, 2 kişinin şehit olduğu, 33 kişinin de yaralandığı bomba yüklü araçla düzenlenen saldırının talimatını verdiği ve bizzat planladığı da ortaya çıktı. Sözde Mardin eyalet bünyesindeki özel kuvvetler metropol çalışmaları birimi içerisinde sorumlu sevide faaliyet gösterdiğinin de öğrenildiği A.K.'nin, batı illerine yönelik silah mühimmat ve örgüt mensubu aktarımı ile sansasyonel eylem planları yürüttüğü belirlendi.

KARAYILAN'IN YAKIN KORUMALIĞINI YAPMIŞ

Öldürülen sözde eyalet sorumlusu Hasan Turan adlı teröristin ise, örgütün sözde özel kuvvetler mensubu olduğu ve 2004-2005 yılları arasında üst düzey örgüt yöneticisi Murat Karayılan'ın yakın korumalığını yaptığı tespit edildi. Turan'ın, 2006-2013 yılları arasında, birçok eyleme katıldığı, organize ettiği ve talimat verdiği de belirlendi.

NUSAYBİN'DE DİCLE MAHALLESİ'NİN BİR BÖLÜMÜNDE YASAK KALKTI

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde sokağa çıkma yasağının devam ettiği 6 mahalleden biri olan Dicle Mahallesi'nin bir bölümüne vatandaşların girmesine izin verildi. Vatandaşlar, 8 ay aradan sonra az hasar gören evlerine giderek onarım çalışmalarına başladı.

Nusaybin'de 14 Mart'ta hendek- barikat operasyonları nedeniyle ilan edilen sokağa çıkma yasağı, 25 Temmuz'da 6 mahalle dışında kaldırılırken, yasağın devam ettiği Dicle Mahallesi'nin bir bölümünde tel örgüler kaldırılarak bugün vatandaşların girmesine ve orada bulunan evlerini kullanmalarına izin verildi. Dicle Mahallesi'ndeki Can Sokak'tan İpek Yolu'na kadar olan bölüme 8 ay aradan sonra girebilen vatandaşlar az hasarlı olan evlerine onarım çalışmalarına başladı.

"EVDE HİÇBİR ŞEY KULLANILACAK GİBİ DEĞİL, BİRÇOK EŞYAMIZ ÇALINMIŞ"

Evine dönenlerden Adem Düzgün, pencere ve kapıların kırıldığını, ev eşyalarının ya çalındığını yada kullanılmaz hale geldiğini belirterek, "Yasak öncesi çıktığımız evimizde eşyalarımızın hepsi duruyordu. Dayalı döşeli evimizi bıraktık. Ablamın ve gelinimizin çeyizlerini odaya kilitlemiştik. Şimdi döndüğümüzde eşyalarımızın tümü kırılmış, dökülmüş durumda. Pencere ve para kasası kırılmış vaziyette. Evdeki hiçbir şey kullanılacak halde değil. Birçok eşyamız çalınmış. Yetkililerden biran önce hasar tespiti yapılarak zararımızın ödenmesini rica ediyoruz" dedi.

6 mahalle etrafına çekilen tel örgülerin geriye çekilmesinin ardından birçok kişi evlerine dönerek, evlerinin son halini ve durumuna baktı. Polis ekipleri de mahallede devriye gezerek, aldıklarını güvenlik önlemini sürdürüyor. Hendek-Barikat operasyonları nedeniyle 14 Mart'ta sokağa çıkma yasağı ilan edilen Nusaybin'de, 25 Temmuz günü, Abdulkadir Paşa, Fırat, Dicle, Yenişehir, Zeynel Abidin ve Kışla olmak üzere 6 mahalle dışında, yasak saat 05.00 ile 21.00 arasında kaldırılmıştı.

PAYLAŞ