Adli yıl açılışına damga vuran kare! İşte yüzleri güldüren o diyalog

Abdulkadir Selvi, Adli yıl açılış töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve MHP Lideri Bahçeli arasında yaşanan 'esprili' diyaloğu okurlarına aktardı.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Adli Yıl açılış töreni öncesinde, törenin düzenlendiği Millet Kongre Merkezi'nin fuaye alanında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında yaşanan 'esprili' diyaloğu okurlarına aktardı.

ERDOĞAN: ÖNCEDEN MANTIK DERSİ OKUTULURDU

Selvi, Başbakan Binali Yıldırım'ın Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan'a yönelik esprili bir dille sorduğu "Sayın Başkan, darbeler muvaffak olununca kurucu iktidar, yetkisini kullanıp yeni anayasa yapıyor. Biz darbeyi önlediğimize göre kendiliğinden kurucu iktidar yetkimiz oluşmuyor mu?" sorusuna TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'nın "Mantıkla kurucu iktidar yetkisi üretmeyelim" yanıtını verdiğini aktardı. Selvi'ye göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da diyaloğa "Önceden okullarda mantık dersi okutulurdu, ne kadar iyiydi..." ifadesiyle katıldı.

Beştepe'de Erdoğan ve Bahçeli Arasında Samimi Görüntü

Abdulkadir Selvi'nin "O fotoğrafın sırrı" başlığıyla yayımlanan yazısı şöyle:

...Adli yıl açılışında Başbakan'ın, esprili tutumunu yansıtan bir kare vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali yıldırım ve MHP Lideri Bahçeli'nin tebessüm ettiği fotoğraf karesini kastediyorum. Hürriyet'in daha geniş kadrajlı olarak kullandığı karede Yargıtay Başkanı İsmail Hakkı Cirit, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ile TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya yer alıyor.


DİYALOĞU AYNEN AKTARIYORUM

Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'a dönerek, "Sayın Başkan, darbeler muvaffak olunca kurucu iktidar, yetkisini kullanıp yeni anayasa yapıyor. Biz darbeyi önlediğimize göre kendiliğinden kurucu iktidar yetkimiz oluşmuyor mu?" diyor.

O SIRADA KAHKAHALAR ATILIYOR

Ahmet İyimaya: "Sayın Başbakanım mantıkla kurucu iktidar yetkisi üretmeyelim."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Önceden okullarda mantık dersi okutulurdu, ne kadar iyiydi..."

Ahmet İyimaya: "Kaldı ki, kurulu iktidarların her zaman kurucu iktidar yetkisi vardır. Tanklarla gelenlerin kurucu iktidar yetkisi var da parmakla gelenlerin kurucu iktidar yetkisi olmaz mı?"

Zühtü Arslan: "Tam anayasa yapılacak zaman."

Ahmet İyimaya: "Sayın Başbakanım, anayasa yapmanın anahtarı sizin elinizde. Muhalefet liderlerini ikna edin, millet buna hazır."

Yazının tamamı için tıklayınız

PAYLAŞ