Albayrak'tan dünya ve dost ülkelere çağrı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Şemdinli'deki hain saldırıyla ilgili, "Dost ülkeleri teröre karşı ortak bir duruş ve dayanışmaya" çağırdı.

23. Dünya Enerji Kongresi İstanbul'da bu akşam başlıyor. 4 gün sürecek kongreyle ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak saat 12.00'de İstanbul Kongre Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyerek bilgi verdi.

TERÖRE KARŞI İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki karakola düzenlenen terör saldırısıyla ilgili konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Şu terör örgütü saldırı gerçekleştirdiğinde, taziye için arayıp başka bir terör örgütü eylem gerçekleştirip sivil insanların hayatına kıydığında dayanışma için aramayan ülkelere de, bu vesileyle tekrardan bir samimiyet çağrısında bulunmak istiyorum" diyen Albayrak sözlerini şöyle sürdürdü: Çünkü bu terör ateşi, her geçen gün dünyayı ve ülkemizi, tüm bölge coğrafyasını yakmaya devam ediyor. Bu süreçte her zamankinden çok daha fazla samimiyet göstermek zorundayız. Dost ülkeleri teröre karşı ortak bir duruş ve dayanışma sergilenmesi gerektiğine çağrıda bulunuyorum" dedi."

KONGREYLE İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Kongreye 4 devlet başkanı, 250'den fazla bakan ve ceo düzeyinde üst düzey katılımcı katılacağını söyleyen Albayrak, " Bugün itibariyle dünya enerji kongresinin başlangıcını yapıyoruz. Yaklaşık 82 ülkeden, 285 konuşmacının 60 toplantı üzerindeki buluşmasıyla, çok verimli bir sürecin, enerji piyasalarındaki gelişmeler tartışılacağı, önemli bir toplantı olacak. Enerji sektörünün en üst düzeyde bir araya geleceği ve enerji piyasalarının geleceğinin kurgulanacağı, 23. Dünya Enerji Kongresi'ne, dünyamızın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul'da ev sahipliği yapmaktan son derece mutluyuz" diye konuştu.

İŞBİRLİKLERİ GELİŞTİRİLECEK

Enerjide ulusal ve bölgesel arz talep dengesini temin etmenin yanında, bu süreçte oluşabilecek işbirliklerin gelişebileceği ve bunları ileri taşımanın önem arz edeceği bir noktada olduklarını söyleyen Albayrak, " 23. Dünya Enerji Kongresi, sadece enerji sektörünün değil, aynı zamanda sektörü doğrudan ya da dolaylı olarak ekonomi, siyaset, uluslararası ilişkiler gibi konularda etkileyerek ve bu konuları da gündeme getirerek, olayların geniş bir perspektiften analiz edilmesini de sağlayacaktır" dedi.

TÜRKİYE'NİN ÖNEMİ

Türkiye'nin coğrafi bir terimin çok ötesinde batı ve doğuyu birbirine bağlayan sadece bir kara parçası olmadığını söyleyen Albayrak, " Türkiye bölgesinde en uzun süre siyasi istikrara sahip ülke olarak, batı ile doğu arasında bir enerji köprüsü kurmaktadır. Türkiye'nin jeopolitik konumu, 'Avrupa'nın enerji ve arz güvenliği Türkiye'den başlar' söylemini desteklemektedir.İstikrarsızlığın hüküm sürdüğü kaynak zengini ülkelerin de, risk unsurlarını daha da beslemek yerine, çözüm odaklı ve işbirliğini destekleyen bir modelin tesisi ile bölgesel barışın ve huzurun sağlanmasına her zaman olduğu gibi katkıda bulunmaya devam etmektedir" diye konuştu.

Basın toplantısında soru almayan Albayrak "Kongre süreci içerisinde soru cevaplarla birlikte olacağız" dedi.

PAYLAŞ