Alman vekiller hala akıllanmadı

Almanya'nın Haziran ayı başında 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelendirmesi nedeniyle Türkiye'nin izin vermediği Alman vekiller Türkiye ziyareti öncesi yine 'soykırım' kararını savundular.

Almanya Federal Meclisi'nin Haziran ayı başında 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelendirmesi nedeniyle Türkiye'nin izin vermediği Alman vekillerin İncirlik gezisi bugün başlıyor. Federal Parlamento Savunma Komisyonunun dört partiden oluşan 7 üyesi, üç gün boyunca İncirlik Üssü'nde görev yapan 250 dolayındaki Alman askerlerini ziyaret ederek, incelemelerde bulunacak.

"KARARIN ARKASINDAYIZ" MESAJI

İncirlik ziyareti öncesinde Alman vekiller Federal Parlamentonun soykırım kararına sahip çıktı. Zeit Online'de yer alan habere göre, İncirlik ziyaretini gerçekleştirecek Alman vekillerin kafile başkanlığını yapan Karl Lamers (CDU), tartışmalı "soykırım" kararını savundu. Parlamentonun kararının hukuki bağlayıcılığı olmadığını belirten Lamert,"Yine de Federal Parlamento tüm önemli konularda görüşlerini ifade etme hakkına sahiptir. Biz bunu yaptık ve bunun arkasındayız." dedi. Lamert, ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden normale dönmesi bakımından son derece önemli olduğunu da söyledi.YENİDEN ZİYARET BEKLENTİSİ

Türkiye ile Almanya'nın partner olarak kalması gerektiğine işaret eden Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Rainer Arnold ise, Alman hükümetinin parlamentonun kararına mesafe koymadığını dile getirdi. "Federal hükümet parlamentonun içeriğine mesafe koyamaz, koymamıştır da zaten" diyen Arnold, yapılanı daha çok, parlamentonun kararının bir parlamento kararı olduğunun açıklanması ve parlamentonun görüşünü ortaya koyduğunun belirtilmesi olarak nitelendirdi. "Bu program planlandığı gibi gider ve milletvekilleri yeniden İncirlik'i ziyaret edebilirse" diyerek Federal Parlamentonun İncirlik tezkeresini uzatmasının önünde engel kalmadığını belirten SPD'li vekil, yeni ziyaretlerin beklendiğine dikkat çekti.SADECE BETON KALACAK

Almanya'nın İncirlik Üssü'nde yapacağı belirtilen 58 milyon Euroluk yatırım önceden görüşüldüğünü de belirten Arnold, bunun Alman askerlerinin olması gereken ihtiyaçlarının karşılanması için yapıldığını hatırlattı. Arnold," Bu paranın büyük bir bölümü, yaklaşık 30 milyon Euro, konteynerler içerisindeki teknik donanımdır ve Alman askerleri ayrıldığında birlikte götürülecektir. Orada sadece beton kalacaktır" dedi.İncirlik Üssü'nde uluslararası koalisyona IŞİD'e karşı destek olmak amacıyla 250 dolayında Alman askeri bulunuyor. Altı adet Tornado keşif uçağı, bu yılın ocak ayından itibaren Irak ve Suriye üzerinde keşif uçuşu yaparak bilgi topluyor. Alman askerlerinin İncirlik'te görev yapmasına olanak veren Federal Parlamento tezkeresinin süresi ise, aralık ayı sonunda doluyor.

PAYLAŞ