Alman vekiller İncirlik ziyareti için tarih belirledi

Alman parlamentosunun Savunma Komisyonu üyeleri, İncirlik'te görev yapan Alman askerlerini ziyaret için 4 Ekim tarihini belirledi.

Türkiye ile Almanya arasında milletvekillerinin İncirlik'te görev yapan Alman askerlerini ziyareti konusunda tartışmalar sürerken, Alman parlamentosunun Savunma Komisyonu üyeleri 4 Ekim için gün belirledi.

"4 EKİM'DE UÇMAK İSTİYORUZ"

Berliner Zeitung gazetesine konuşan SPD Savunma Politikaları Sözcüsü Rainer Arnold, "Biz 4 Ekim'de Türkiye'ye uçmak istiyoruz" dedi.

'SOYKIRIM' SIKINTISI SÜRÜYOR

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert dün yaptığı açıklamada, Federal Parlamento'nun aldığı soykırım kararının hukuki bir sonucu olmadığını belirtmiş, ancak hükümetin soykırım kararıyla arasına mesafe koymasının söz konusu olmadığını dile getirmişti.

"BEKLENTİLER YERİNE GELMEDİ"

Açıklamayı, "Federal Hükümet Türkiye'nin beklentilerini yerine getirmedi" diye yorumlayan Arnold, "Ancak bu, üzerinden gidilebilecek bir köprü oluşturduysa, benim için uygun" diye konuştu.

ÇÖZÜM OLASILIĞI ARTTI

Alman kamu kanalı ARD'nin haber sitesi, Almanya Yazı İşleri Ağı'na (RedaktionsNetzwerks ) bağlı gazetelerin hükümet çevrelerine atıfla, milletvekillerinin İncirlik ziyaretine çözüm olasılığının arttığını ve muhtemelen ekim ayında ziyaretin gerçekleşebileceğini öngördüklerini aktardı.

PAYLAŞ