Almanya İçişleri Bakanlığı'ndan 'Türkiye' itirafı!

Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından yazılan ve içinde 'Türkiye'nin İslamcı gruplar için bir merkez haline geldiği' iddiası yer alan belgenin basına sızdırılması tartışmalara sebep oldu.

Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından yazılan ve içinde 'Türkiye'nin Ortadoğu bölgesindeki İslamcı gruplar için bir merkez haline geldiği' iddiası yer alan belgenin basına sızdırılması tartışmalara sebep oldu. Anadolu Ajansı, belgeyi yayımlayan ARD kanalının ifadeleri çarptırdığını belirtti. Almanya İçişleri Bakanlığı ise belgenin Alman Dışişleri Bakanlığı'na danışılmadan hazırlandığını ve bir iletişim hatası olduğunu itiraf etti.

''TÜRKİYE İSLAMCI GRUPLAR İÇİN MERKEZ HALİNE GELDİ''

Alman kamu yayıncılık kuruluşu ARD'nin, İçişleri Bakanlığı'nın Sol Parti soru önergesine gönderdiği yanıt belgesindeki 'gizli' ibareli değerlendirmeleri yayınlamasının ardından tartışmalar büyüyor. Anadolu Ajansı ARD'nin Merkel hükümetinin bir soru önergesine verdiği yanıtı çarpıtarak Türkiye'yi suçlayıcı ifadeler kullandığını yazdı. Muhalefetteki Sol Parti'nin soru önergesine yanıt veren Almanya İçişleri Bakanlığı, Türkiye'nin, "Mısır'daki Müslüman Kardeşler, Hamas ve Suriye'deki silahlı muhalif gruplara destek verdiğini" özellikle 2011 yılından itibaren "Türkiye'nin Ortadoğu bölgesindeki İslamcı gruplar için bir merkez haline geldiğini" iddia etti.

TERÖR ÖRGÜTÜ NİTELENDİRİLMESİ YAPILMADI

Anadolu Ajansı'na göre haberde yer verilen hükümete ait metinde, bu gruplar için "terör örgütü" nitelendirilmesi yapılmazken, Türkiye'ye yönelik olarak da herhangi bir iddia ya da suçlama yer almadı. Buna rağmen Alman kamu kanalı ARD'nin, "son dakika" haberinde, "Alman hükümetinin Türkiye'nin 'terör örgütlerine' destek verdiğini düşündüğünü" iddia etmesi dikkati çekti.İÇİŞLERİ BAKANLIĞI YANLIŞLIĞI KABUL ETTİ

Deutsche Welle'nin haberine göre İçişleri Bakanlığı'nın bu değerlendirmelerinde Alman dış istihbarat servisi BND'nin verilerinden yararlandığı bildirilmişti. Alman kamuoyunda patlak veren tartışmada belgenin içeriği kadar, Dışişleri Bakanlığı'na danışılmadan hazırlanması da eleştiri konusu oldu. Alman İçişleri Bakanlığı, konuyla ilgili bir iletişim hatası olduğunu kabul ederek, ofis düzlemindeki bir yanlışlık sonucu nihai belgenin oluşturulması sürecine Dışişleri Bakanlığı'nın dahil edilemediğini açıkladı. Alman haber ajansı dpa'nın konuyla ilgili sorusuna İçişleri Bakanlığı'nın verdiği yanıtta, "Sol Parti'nin soru önergesine yönelik yanıtın söz konusu bölümü 'gizli' olarak sınıflandırıldığı için kamuoyu önünde içeriği ile ilgili değerlendirme yapılamayacağı' kaydedildi.DAĞDELEN'E 'PKK' SUÇLAMASI

Hür Demokrat Partili Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Alexander Graf Lambsdorff ise soru önergesini veren Sol Parti'ye sert eleştirilerde bulundu. Sol Parti dış politika sözcüsü Sevim Dağdelen'i, federal hükümete ait gizli belgeleri ifşa etmekle suçlayan Lambsdorff, "Sol Parti'nin terör örgütü PKK ile yoldaşlık yaparak Alman hükümetinin son derece hassas belgelerini medya piyasasına atması manidardır. Almanya'da hükümet sorumluluğu üstlenemeyeceklerinin bir kanıtını daha oluşturmuştur" dedi. Lambsdorff, raporla ilgili olarak ise AKP, Hamas ve Müslüman Kardeşlerin ortak köklere sahip olduğunun bilindiğini kaydetti.

Kaynak: Hürriyet
PAYLAŞ