Almanya'dan Hatay'a Kadar Getirdiği Karavanı, Mehmetçik'e Bağışladı

Almanya'da yaşayan Türk vatandaşı, 4 günde Düsseldorf'tan Hatay'a kadar getirdiği karavanını, Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'nda görev alan askerlere bağışladı.

Almanya'da yaşayan bir Türk, Hatay'a getirdiği karavanını Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'nda görev alan askerlere bağışladı.

Yaklaşık 27 yıldır Almanya'nın Düsseldorf şehrinde yaşayan Murat Güneş, Zeytin Dalı Harekatı'nda görev alan askerlere karavanını hediye etmeye karar verdi.

Kardeşi Abdullah Güneş ile karavanını 4 günde Düsseldorf'tan Hatay'a getiren Güneş, işlemlerinin ardından karavanını Gümrük İl Müdürlüğü görevlilerine teslim etti. Görevlilerin, karavanı Antakya Kaymakamı aracılığıyla operasyona katılan askerlere ulaştıracağı öğrenildi.

HAREKATI YABANCI GİBİ SEYRETMEK İSTEMEDİM

Murat Güneş, bir yıl önce aldığı karavanını maddi sıkıntı yaşadığı için Almanya'da satılığa çıkardığını söyledi. Bu sırada Zeytin Dalı Harekatı'nın başladığını anlatan Güneş, maddi sıkıntısını bir kenara bırakarak karavanını Mehmetçiğe bağışlamaya karar verdiğini belirtti.

Güneş, harekatı uzaktan yabancı gibi seyretmek istemediğini vurgulayarak, "Yurt dışında uzaklarda olabiliriz ama kalbimiz burada. Vatan bizim için her şeydir. Askeri operasyon başladıktan sonra kendime yabancı gibi seyretmeyi yediremedim. Televizyonda kadınlarımızın yemek yaptıklarını gördüm. Gerçekten çok duygulandım, çok etkilendim ve ben de karavanımı Mehmetçik'e bağışlamaya karar verdim.

Devletimiz bütün ihtiyaçlarını karşılıyor, bundan eminiz ama benim de bir katkım olsun istedim. Vatanına aşık insanlar olarak seyirci kalmayarak karavanımı getirip askerimize, Mehmetçik'imize hediye etmek istedim." diye konuştu.

KARAVANDA ASKER YATARSA GURURLANIRIM

Hatay'a 4 günde geldiğini anlatan Güneş, " Kayseri üzerinden Hatay'a geldim. Gümrük işlemleri hallettik, askerimize teslim edeceğiz. Bu, sadece sembolik olarak askerimizin ve vatanımızın yanında olduğumuzu göstermek için küçük bir armağan.

Karavanın içerisinde 3-5 asker yatarsa çok gururlanırım, çok mutlu olurum. İçinde çok güzel barınma imkanı sağlanabilir. Kalorifer olduğu için üşümezler, en azından dışarıda sularını ısıtıp içinde duş alabilirler." ifadelerini kullandı.

27 YILDIR ALMANYA'DAYIM VATANDAŞLIK ALMADIM

Güneş, 27 yıldır yaşadığı Almanya'da vatandaşlık almadığının altını çizerek, şöyle devam etti; "Almanya'da hala Türk pasaportuyla dolaşmaktayım. İstesem 8 yıl içinde Alman vatandaşlığı alabilirdim, almadım. Her zaman için Türk askeri olarak hayatımı sürdürebilmek ve devletim beni çağırdığında ilk gelen kişilerden birisi olmak için hala Türkiye Cumhuriyeti kimliğini ve pasaportunu taşımaktayım. Bugün geldim karavanımı bırakıyorum, yarın da devletim çağırdığı takdirde canımı burada bırakırım. İnşallah Allah bize şehit olmayı nasip eder."

PAYLAŞ