Almanya'ya dönen yeni evli çift havalimanında şoke oldu

Türkiye'den Almanya'ya dönen yeni evli çiftten, düğün takıları nedeniyle vergi istendi. Damat hakkında vergi kaçırmaktan suç duyurusunda bulunuldu.

Türkiye'den Almanya'ya dönen yeni evli çift, düğün takıları nedeniyle Nürnberg Havaalanında şok yaşadı. Gelinin bilezikleri, yüzük ve küpeleri için gümrük vergisi istendi.

ÇANTASINDAN 14 BİN EURO'LUK ALTIN ÇIKTI

Nürnberg Gümrük Dairesi'nin yaptığı açıklamaya göre, "Türkiye'den gelen genç çift ile yanlarındaki akrabaları olan kadın gümrüğe tabi eşyayı bildirmeden gümrükten çıkmak istedi. Ancak kontrol sırasında yeni evli kadının üzerinden ve çantasından 14 bin Euro'luk altın çıktı.

VERGİ KAÇAKÇILIĞINDAN İŞLEM YAPILDI

Eşi, gümrük memurlarına, altınları düğün hediyesi olarak aldığını ve kuyumcunun kendilerine, "Almanya gümrüğünde bir sorun çıkmaz" dediğini söyledi. Ancak görevliler altınlar için 3 bin Euro gümrük vergisi istediler. Ayrıca vergi kaçakçılığından işlem yaptılar.

"SATICILARIN BEYANLARINA RİAYET EDİLMEMELİ"

Nürnberg Gümrük Dairesi, 430 Euro'nun üzerindeki altının gümrüğe tabi olduğu konusunda uyarıda bulundu. Gümrük Dairesi, hangi eşyanın ve hangi miktarların gümrüğe tabi olduğu konusunda sadece kendilerinden bilgi alınmasını, bu konuda satıcıların beyanlarına riayet edilmemesini de istedi.

PAYLAŞ