Anne ayı ve yavruları acımasızca öldürüldü, müzede sergilenecek

Bolu'nun Gerede ilçesinde bir anne ayı ve iki yavrusu av tüfeğiyle vurularak vahşice öldürüldü. Anne ayı tahnit işlemlerinin ardından müzede sergilenecek.

Bolu'nun Gerede ilçesi Karapazar köyü Havullu Yaylası mevkisinde yol kenarında ayı ve yavrularını silahla vurulmuş halde bulundu. Ölmüş ayıları gören köylüler, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bolu Şube Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığını arayarak bilgi verdi.

ANNE VE YAVRULARI AV TÜFEĞİYLE VURULDU

Ekiplerin yaptığı incelemede, ilk doğumunu yaptığı tahmin edilen anne ayı ile iki yavrusunun av tüfeği ile vurulduğu belirlendi.

ANNE AYI İSTANBUL'A GÖNDERİLDİ

Anne ayının yaklaşık 5 yaşında olduğu belirlendi. Yavru ayılar ekipler tarafından bulundukları yerde toprağa gömülürken, birçok yerinden vurulan anne ayı ise ekipler tarafından alınarak tahnit işleminin uygulanması için İstanbul'a gönderildi.

VAHŞİCE ÖLDÜRDÜLER!

Çevrede yapılan araştırmada ayı ve yavrularını vuran avcılar bulunamadı. Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Kemal Can, anne ayı ve yavrularını vahşice öldürenlerin bulunması için jandarmayla birlikte çalıştıklarını söyledi.

Can, anne ayının tahnitlendikten sonra Abant Tabiat Parkı'ndaki Tanıtım Merkezi ve Hayvan Müzesi'nde sergileneceğini belirtti.

MÜZE BİR YIL İÇERİSİNDE HİZMETE GİRMİŞ OLACAK

Can, Abant'taki tanıtım merkezi ve müzenin aynısının Yedigöller Milli Parkı'nda da yapılacağını belirterek, "Yedigöller Tanıtım Merkezi ve Hayvan Müzesi'nin projesi hazırlandı. 1 yıl içinde hizmete girmiş olacak. Tahnit uygulanan ayı ile bazı hayvan cesetlerini daha sonra buraya naklederek sergileyeceğiz" dedi.

PAYLAŞ