Apple'dan vergi cezasına çok sert tepki

Apple CEO'su Tim Cook, şirketinin Avrupa'da aldığı şok vergi cezası hakkında oldukça sert bir açıklama yaptı: Tamamen politik bir saçmalık ve anti-ABD hissinin bir yansıması.

Avrupa Komisyonu'nun Apple'ın İrlanda'ya milyarca dolar geri vergi ödemesine karar vermesi, firma CEO'su Tim Cook'un Irish Independent'a geçtiğimiz gün verdiği röportaja göre "tamamen politik bir saçmalık" ve anti-ABD hissinin bir yansıması: "Burada kimse yanlış bir şey yapmadı. İrlanda ile uğraşılmakta bu tamamen kabul edilemez bir durum."

Avrupa Komisyonu'nun geçtiğimiz Salı günü aldığı kararda, İrlanda'nın on yıllık bir süreç içerisinde 13 milyar Euro vergi almayarak Apple'a yasa dışı bir vergi avantajı sunduğu belirtilmekteydi. Bu karar, firmanın vergi olaylarına yapılan iki yıllık bir incelemenin sonunda alınmış durumda ve Apple'ın etkili vergi oranının her milyon başına 500 Euro olduğu ancak 2014 yılında 50 Euro'ya düştüğü belirtilmekte.

İRLANDA VERGİ OTORİTELERİ DE KARARDAN MEMNUN DEĞİL

Cook'un Apple kullanıcılarına Salı günü yazdığı bir açık mektupta, komisyonun kararlarının "gerçek veya kanun bazında hiçbir temele sahip olmadığı" söylenmekteydi. İrlanda vergi otoriteleri de bu karardan pek memnun değil.

APPLE, HÜKÜMETİN KARARA İTİRAZ ETMESİNİ BEKLİYOR

Cook'un Irish Independent'a söylediğine göre firma Cork, İrlanda'ya planladığı genişlemeye devam edecek ancak İrlanda hükumetinin de Apple'ın izinden giderek karara itiraz etmesini ümit etmekte.

'KURALLARA GÖRE OYNADIK'

Hem Apple'ın hem de İrlanda'nın "kurallara göre oynadığını" söyleyen Cook, 2014 yılında vergi olarak 400 milyon dolar ödediklerini söylerken, ülkedeki "en büyük vergi ödeyen olduklarına inandıklarını" da sözlerine eklemekteydi.

AVRUPA KOMİSYONU'NUN AMACI...

Cook'un söylediğine göre Avrupa Komisyonu'nun yapmaya çalıştığı şey, temel olarak ABD'de ödenmesi gereken vergileri AB'ye taşımak.

Kaynak: Hürriyet

PAYLAŞ