Askeri bilirkişi cuma gününe dikkat çekti! Komutanları işaret etti

Askeri bilirkişi 15 Temmuz için yaptığı ilk değerlendirmede, cuma günü tatbikat olmayacağı gerekçesiyle komutanların durumdan kuşkulanması gerektiğini dile getirdi.

Ulaşılan bilgilere göre, 15 Temmuz'da yaşananları A'dan Z'ye inceleyen askeri bilirkişi önemli tespitlerde bulundu.

ANKARA VE İSTANBUL HEDEF

FETÖ darbe girişiminin en önemli iki ili Ankara ve İstanbul oldu. İstanbul'da bazı birliklerden askerler dışarı çıkarken, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri de darbeciler tarafından kapatılmıştı.

"BU AKŞAM TATBİKAT VAR"

O gün darbeye karışan askerlere "Bu akşam tatbikat var" denilerek, hazırlık yaptırıldığı ortaya çıkmıştı.

ZIRH DELİCİ MERMİLER DAĞITILDI

Akşam saatlerinde tatbikat yalanıyla hazırlık yaptırılan İstanbul'daki askerlere, zırh delici mermilerin dağıtıldığı belirlendi. Zırh delici mermilerin de zırhlı güvenlik araçları ve sivil araçlar başta olmak üzere korunaklı binalara saldırı sırasında kullanılmasının amaçlandığı belirtiliyor.

"CUMA TATBİKAT GÜNÜ DEĞİLDİR"

Bilirkişinin ilk değerlendirmelerinde ise TSK'daki tatbikatların cuma günü yapılmadığını, cuma günü genellikle bakım günü olduğuna dikkat çekerek, "Cuma günü tatbikat günü değildir, bakım günüdür. Zırh delici mermilerin dağıtılmasından ve cuma gününün seçilmesinden dolayı, komutanların bir tatbikat olamayacağından şüphelenmesi gerekirdi" değerlendirmesi yaptı.(Kaynak: Sabah)

PAYLAŞ