Atambayev'den çok konuşulacak 'mini etek' çıkışı!

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, İslami giyiniş biçimlerine karşı çıkarak, "Mini etek giyen kadınlar canlı bomba olmuyor." dedi.

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te sokaklara burka ve çarşaf gibi İslami giyiniş biçimlerini eleştiren panolar yerleştirilmiş, geleneksel Kırgız giysileriyle bu kıyafetler karşılaştırılmıştı. Atambayev, panolar yerleştirildikten sonra mini etek giyen kadınların hedef alındığını söyleyerek, "Bizim kadınlarımız 1950'lerden beri mini etek giyiyor ve asla canlı bomba olmayı düşünmediler." dedi.

TARTIŞMALAR SÜRÜYOR

Kırgizistan'da başkent Bişkek sokaklarındaki panolara hükümet tarafından konulan fotoğraflarda, kadınların burka ve çarşaf gibi kıyafetler giymemeleri için teşvik edilmelerinin ardından başlayan tartışmalar sürüyor.

Söz konusu panolarda geleneksel Kırgız kıyafeti giyen kadınlar ile burkalı kadınların fotoğrafları yan yana koyularak, "Nereye doğru gidiyoruz?" sorusu yöneltilmişti.

"KADINLARIMIZ 50'Lİ YILLARDAN BERİ MİNİ ETEK GİYİYOR"

Bazı Kırgızlarca sert dille eleştirilen panolarla ilgili konuşan Atambayev ise, "Bu ilanları koyunca, bazı akıllılar mini etekli kadınları hedef almaya başladı. Kadınlarımız, 1950'li yıllardan beri mini etek giyiyor. Ama hiç canlı bomba olmayı düşünmediler." dedi.

"BEĞENMİYORSANIZ SURİYE'YE GİDİN"

BBC'nin haberine göre, kıyafetlerin insanların düşüncelerini değiştirebileceğini savunan Kırgızistan Cumhurbaşkanı, "Kırgızistan'ı beğenmiyorsanız, bu ülkeden ayrılıp istediğiniz yere gidebilirsiniz. Yol paranızı veririz, Suriye'ye bile gidebilirsiniz." dedi.

Kaynak: Hürriyet

PAYLAŞ