Avrasya Tüneli'ne büyük ödül! Dünyanın en iyisi seçildi

Avrasya Tüneli, ABD'nin köklü dergisinin düzenlediği ödül töreninde, alanında lider diğer kuruluşların arasından sıyrılarak en iyiler arasına girdi.

Engineering News Record (ENR) Dergisi tarafından ABD'de, dünya çapında en iyi projelerin belirlenmesi amacıyla düzenlenen etkinlikte Avrasya Tüneli ödül aldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından Kazlıçeşme-Göztepe hattında Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilen Avrasya Tüneli, bu sene tünel ve köprüler kategorisinde 'Dünya Çapında Yılın En İyi Tünel Projesi' seçildi.

ALANINDA LİDERLER KATILDINew York'ta düzenlenen ödül törenine projenin yatırımcıları Yapı Merkezi ve SK E&C yetkililerinin yanı sıra projeye katkıda bulunan ve alanında lider uluslararası teknik danışmanlar katıldı.Törende Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Arıoğlu, Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım AŞ'den (ATAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, ATAŞ Üst Yöneticisi (CEO) Seok Jae Seo ve ATAŞ Yönetim Kurulu üyeleri de bulunuyordu.

'GURUR KAYNAĞI'

Proje için layık görülen ödülü ATAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu aldı. Arıoğlu, törende yaptığı konuşmada, Avrasya Tüneli'nin hem Türkiye hem de dünya mühendisliği açısından bir gurur kaynağı olduğunu belirterek, dünyanın ilgisini çeken bir projeyi İstanbul'da hayata geçirdiklerini bildirdi.

'UZUN ÖMÜRÜ VE DAYANIKLILIĞI İLGİ ÇEKTİ'Arıoğlu, tüneli, çok karmaşık ve sismik aktivitesi yüksek bir jeolojik yapıda, 106 metre derinliklere inerek, 13,7 metre çapında yaptıklarını kaydederek, bu tünel projesini uzun ömürlü ve güvenli kılarak inşa etmeyi başarmanın dünyanın ilgisini çektiğini aktardı.

'TÜNELCİLİKTE YENİ BİR ÇAĞ BAŞLATTI'

Projenin başarıyla hizmete girmesinin, bugüne kadar cesaret edilmemiş birçok proje için cesaret vereceğini bildiren Arıoğlu, "Daha derine, daha büyük çapla, daha uzağa doğru yeni bir tünelcilik akımı başlatacaktır. Bu nedenlerle Avrasya Tüneli'ni tünelcilikte yeni bir çağ başlatan proje olarak nitelemiş bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

20 ARALIK'TA AÇILIYORİstanbul Boğazı'nda üç köprü ve bir arabalı feribotla beraber alternatif bir karayolu geçişi sağlamak amacıyla, Marmaray'ın 1,8 kilometre kadar güneyinde inşa edilen proje, mevcut trafik yüklerini paylaşarak İstanbul'a daha dengeli bir şehiriçi ulaşımı kazandıracak. İstanbul'da Marmaray tüp geçidinden sonra ikinci tüp geçidi işlevi görecek. Açılışının 20 Aralık'ta yapılması beklenen Avrasya Tüneli, daha önce de uluslararası ödüllere layık görülmüştü.

PAYLAŞ