Avrupa'da Türkiye'ye sürpriz destek

İsviçre, Türk Hükümeti'nin darbecilere yönelik tutumunu doğru bulduklarını ve Türkiye'ye yönelik taraflı söylemleri reddettiklerini açıkladı.

İsviçre Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Yves Rossier, Türk Hükümeti'nin darbecilere yönelik tutumunun doğru olduğunu ve Türkiye'ye yönelik "tehditkar" ve "agresif" açıklamarı doğru bulmadığını belirtti.

İSVİÇRE MEDYASINDA DEĞERLENDİRDİ

Rossier, İsviçre'nin Tages Anzeiger ve Der Bund gazetelerine Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi ve Türkiye Hükümeti'nin darbecilere yöne tutumu ve aldığı önlemler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"ERDOĞAN ÜLKESİNİ TEMİZLEMEYE ÇALIŞIYOR"

Hükümetin darbe sonrası aldığı önlemlerin endişe verici olup olmadığının sorulması üzerine Rossier, şu yanıtı verdi:

"Erdoğan, ülkesini temizlemeye çalışıyor ve hafife alınmamalıdır. Hukuk devletinin terkedilmesi felaket olurdu ama bakın AK Parti ve muhalefet partileri darbeye karşı birleşti ve darbeye verilen yanıt normal. Darbe bir felakettir. İsviçre'de ordunun meclise saldırdığını düşünün, aynı şekilde tepki verilirdi ve tutuklamalar olurdu."

"'TEHDİTKAR' VE 'AGRESİF' AÇIKLAMALARLA BİR YERE VARILMAZ"

Türk halkının korkusuz bir şekilde sokaklara çıktığını ve darbenin bu nedenle başarısız olduğuna dikkati çeken Rossier, Türkiye'ye yönelik "tehditkar" ve "agresif" açıklamarla bir yere varılamayacağını bildirdi.

"TÜRKİYE, BÜYÜK BİR İLERLEME KAYDETTİ"

Rossier, İsviçre'nin darbeye karşı Türkiye'nin yanında olduğunu ve Türkiye ile diyaloğun devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, "Türkiye, özellikle AK Parti ve Erdoğan döneminde son yıllarda büyük bir ilerleme kaydetti ve modern bir toplum." ifadesini kullandı.

PAYLAŞ