Avrupa'nın göbeğinde rezalet! Başörtülü velileri okula sokmadılar

Fransa'nın Akdeniz'deki adası Korsika'da başörtüsü takan iki anne, veliler tarafından okula sokulmadı. Kadınları engelleyen iki veli hakkında soruşturma açılmadı.

Fransa'nın Akdeniz'deki adası Korsika'da Pazartesi sabahı, başörtüsü taktığı için iki anne Bonifacio şehrinde veliler tarafından çocuklarını okula bırakmaları engellendi. Jandarma ve belediye olaya müdahale etmek zorunda kaldı.HER İKİSİ DE BAŞÖRTÜSÜ TAKIYORDU

Pazartesi sabahı, Korsika'nın güneyindeki Bonifacio şehrinde ilkokula giden çocuklarını okula bırakmak için onlara eşlik eden iki başörtülü velinin, diğer veliler tarafından okul girişinde yolları kesilerek okula girmeleri engellendi. Jandarmanın müdahale ettiği olay sonrası başörtülü kadınlar çocuklarını ancak okula bırakabildi."GÜVENLİK AMACIYLA OKULA ALMADILAR"

Bonifacio Belediye Başkanı Jean-Charles Orsucci, olayı bir 'kaza' olarak nitelendirdi ve başörtülü kadınları okula sokmayan velilerin bunu güvenlik amacıyla yaptıklarını savundu. Belediye Başkanı velilerin kendilerini güvenlik görevlisi yerine koymalarının kabul edilemez olduğunu, Fransa'da yasaların çok açık olduğunu belirterek, "Çocukları başörtüsü takmadığı sürece başörtülü annelerin çocuklarına okula giderken refakat etmeleri yasal bir haktır." dedi.

Belediye Başkanı, "sadece iki başörtülü kadını" hedef alan velilerin ırkçı olmadığını da iddia etti.

YASAL İŞLEM YAPILMADI

Fransız medyasında geniş yankı uyandıran habere göre başörtülü kadınların okula girmesini engelleyen iki veli hakkında güvenlik güçleri yasal işlemde bulunmadı, adli soruşturma açılmadı. Okula girmeleri engellenen başörtülü kadınların da olaydan şikayetçi olmadığı iddia edildi.TESETTÜR MAYO YASAKLANMIŞTI

Korsika'nın Sisco köyü yakınlarındaki bir sahilde Kuzey Afrika asıllı aileler ve kasabanın gençleri arasında sahilde kavga çıkmış ve beş kişi yaralanmıştı. Kavgadan sonra Belediye Başkanı tesettür mayoyu yasaklamıştı.

PAYLAŞ