Avrupa'yı karıştıracak polemik: Çatal kullanmayı bizden öğrendiler

Polonya Savunma Bakanı Yardımcısı Bartosz Kownacki, bir televizyon programında "Fransızlar çatal kullanmayı birkaç yüzyıl önce bizden öğrendi." diyerek tartışmaları ateşledi.

Polonya'nın yeni hükümeti, eski hükümetin Fransa politikalarını sürdürmediğinden anlaşmazlıklar artmaya devam ediyor. Son olarak Savunma Bakanı Yardımcısı Bartosz Kownacki, bir televizyon programında "Bu insanlar (Fransızlar) çatal kullanmayı birkaç yüzyıl önce bizden öğrendi. Belki de şu an böyle davranmalarının nedeni budur" diyerek gerilimin artmasına neden oldu.

'DAVET ETTİLER, GERİ ÇEKTİLER'

Kownacki, Fransa'yı Paris'te gelecek hafta yapılacak olan savunma fuarında, Polonya heyetine söz vermiş olduğu bedava konaklama ve ulaşım teklifini geri çekmekle de suçladı.

ESKİ HÜKÜMET SİPARİŞ ETTİ, YENİ HÜKÜMET İPTAL DEDİPolonya'nın önceki hükümeti, Nisan 2015'te, Fransa'dan 50 adet Airbus Caracal askeri helikopter satın almak için Paris ile prensipte anlaşmıştı. Geçen yıl sonunda iktidara gelen Adalet ve Hukuk Partisi ise geçen hafta, bu anlaşmanın geçersiz sayılacağını açıkladı.

CUMHURBAŞKANI DA ZİYARETİ İPTAL ETTİSert tepki gösteren Fransa, Polonya ile savunma iş birliğinin gözden geçirileceğini belirtti ve Fransa Cumhurbaşkanı'nın Varşova'ya yapacağı ziyaret iptal edildi.

3 MİLYAR EURO ZARAR MAHKEMEYE GÖTÜRÜYORAirbus da yaklaşık 3 buçuk milyar euroluk anlaşmadan geri adım atan Polonya'yı mahkemeye götürmekle tehdit etti. İktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi'nin sözcüsü, bakan yardımcısı Kownacki'nin açıklamasının "talihsiz" olduğunu belirtti. Muhalefetteki Sivil Platform partisi, Kownacki'nin görevden alınması çağrısında bulundu.

'DUYGUSAL DAVRANIYORLAR'

Polonya ise anlaşmanın geçersiz sayılmasının "ekonomik nedenleri" olduğunu ve anlaşmanın düzeltilmesi için Fransa'ya yeterince zaman tanındığını açıkladı. Polonya Ekonomi Bakanı Yardımcısı Radoslaw Domagalski-Labedzki de "Airbus'la görüşmelerin sonlandırılmasının duygusal tepkilere neden olması anlaşılabilir bir şey" açıklamasını yaptı.ÇATAL POLEMİĞİ, TARİH SAYFALARINI KARIŞTIRTTIKownacki'nin iddiasını, çatalın Fransa'da Kral III. Henry döneminde kullanılmaya başlamasına dayandırdığı tahmin ediliyor.III. Henry Fransa Kralı olmadan önce 1573'te Polonya Kralı seçilmişti. Bazı tarihçiler III. Henry'nin çatalla Polonya'da tanıştığını, bazıları ise bir Venedik ziyareti sırasında keşfettiğini savunuyor. Çatalın ilk olarak 1000'li yılların başında Bizans İmparatorluğu'ndan güney Avrupa'ya yayıldığı, kuzey Avrupa'da kullanımının ise 1800'lerde yaygınlaştığı tahmin ediliyor.

Kaynak: Hürriyet
PAYLAŞ