Avusturya'yla ilişkiler gerildi! Türkiye büyükelçiyi geri çağırdı

Viyana Havalimanı'ndaki Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret içeren afişe gerilen Avusturya ilişkilerinde kriz zirveye ulaştı. Türkiye Viyana Büyükelçisi'ni geri çağırdı.

Türkiye Viyane Büyükelçisi Mehmet Hasan Göğüş'ü istişareler için Ankara'ya çağırdı. Ayrıca Avusturya'nın Ankara maslahatgüzarı izahat vermesi için Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

AFİŞ GERİLİMİ

Hatırlanacağı gibi Avusturya'nın başkenti Viyana'da da Türkiye'ye olan nefreti gözler önüne seren bir afiş asıldı. Viyana Havalimanı'na "Türkiye tatili ile sadece Erdoğan'ı destekliyorsunuz, gitmeyin!" afişi asıldı. Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan afiş, gelen tepkiler sonucu kaldırıldı.

TÜRK BAYRAĞI ASMAYI YASAKLADILAR

Hatırlanacağı gibi, Avusturya'nın Wiener Neusttadt şehrinde ise FETÖ'NÜN darbe girişimine karşı çıkan Türklerin evlerine ve balkonlarına Türk bayrağı asması yasaklanmıştı. Wiener Neustadt Belediye Başkanı Klaus Schneeberger, Türk sivil toplum örgütleri ve toplu konut yönetimlerine gönderdiği mektubunda, evlere ve balkonlara asılan Türk bayraklarının kaldırılmasını istemişti.

SÖZ DÜELLOSU

Avusturya Başbakanı Christian Kern, Türkiye'nin demokratik ve ekonomik kriterler bakımından yetersiz olduğunu belirterek, Avrupa Birliği'nin üyelik müzakerelerini durdurmasını önereceğini söylemişti. Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, "Avusturya Başbakanı önce kendi ülkesine bakmalıdır. Bugün Avusturya radikal ırkçılığın başkentidir" demişti. Bu söz düellosunun ardından Türkiye Viyana Büyükelçisi'ni istişareler için Ankara'ya çağırdı.

PAYLAŞ