Bakan'dan partilere referandum çağrısı: Adını koyalım

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, başkanlık sistemi için siyasi partilere referandum çağrısında bulundu: Gerçeği görüp adını koyalım.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi Tanıtım Toplantısı'nda konuştu. Bozdağ, başkanlık sistemi tartışmasına sözü getirdi. "Bahçeli'ye katılıyorum" dedi. Fiili başkanlık sisteminin yaşandığını söyledi. "Gerçeği görüp adını koyalım" diye seslendi. Siyasi partilere referandum çağrısında bulundu.

"BU ÜLKEDE FİİLİ BAŞKANLIK DURUMU VAR"

Bozdağ, "Bu işin adını koymamız kadar doğru ne olabilir. CHP farklı düşünüyor. Siz farklı düşündüğünüzde durum değişiyor mu? Türkiye'de bugün Sayın Bahçeli'nin dediği gibi fiili başkanlık durumu yok mu? İstediğiniz kadar yok deyin var. Gerçek çok açık ortada. Öyleyse bizim bu gerçekle yüzleşmekten kaçmamızın ülkemize ne faydası var? Geçmişte de 'Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesi sistem değişikliği gerektirir' diyen birçok hukukçu oldu. Türkiye'de bir yandan cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi için anayasa değişikliği oldu. Bir yandan cumhurbaşkanına tanınan büyük yetkiler var. Siyasi partiler bu konuyu Meclis'e getirmeli.

"HALK BU SORUNU ÇÖZER"

Meclis, 330'un üzerinde bunu kabul ettiğinde halkımıza sorarız. Türk halkı ne derse tartışma biter. Halk bu sorunu çözer. Çünkü bu millet hangi soruna el attıysa onu çözüyor. Ben eminim ki sistem sorunlarını da çözecek olan Türk halkıdır" diye konuştu.

PAYLAŞ