Bakan'ın yeni projesi Türk öğrencileri üzdü

Fransa Milli Eğitim Bakanı Najat Vallaud-Belkacem, göçmen çocuklarına anadil eğitiminin Fransız öğretmenler tarafından verileceğini söyledi.

Fransa'da son dönemde Anadil ve Kültür Eğitimi kapsamında verilen yabancı dil dersleri tartışma konusu oldu.

ARAPÇA EĞİTİM TARTIŞMASI

Muhalefet partilerinin Fransızca'nın ders saatleri azaltılarak ilkokullara Arapça eğitiminin geleceğini iddiası ile eleştirdiği ELCO ile ilgili hükümetin düşündüğü değişikliğe Milli Eğitim Bakanı Najat Vallaud-Belkacem açıklık getirdi.

ÇOK SAYIDA ELEŞTİRİ ALIYOR

Fransız Bakan, göçmen kökenli öğrencilerin yararlandığı derslerinin çok sayıda eleştiri aldığını ileri sürdü. Derslerin yabancı ülkeden gelen ve o ülke yönetimi tarafından görevlendirilip konsolosluk tarafından belirlenen yerlerde öğretmenler tarafından verildiğini belirten Bakan bunun komünotarizm eleştirilerini artırdığını dile getirdi.

FRANSIZ ÖĞRETMENLER VERECEK

2018'de yürürlüğe girmesi düşünülen yeni reform paketiyle, bu derslerin diğer yabancı diller gibi okul müfredatına ekleneceğini, yabancı dil derslerinin o ülkelerden gelen öğretmenler tarafından değil, Fransa Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı öğretmenler tarafından verileceği belirtiliyor.

YETİŞTİRMEK İÇİN YETERLİ DEĞİL

Reform paketiyle ayrıca 2018 yılından itibaren bu dersler sadece göçmen çocuklarına yönelik değil, bu dili öğrenmek isteyen her öğrenciye açık olacak.

Hükümetin düşündüğü değişiklik için Paris'te INALCO ve Strasbourg Üniversitesi'nde 'Turcologie' bölümü olsa da şimdilik bu bölümler orta öğretimde Türkçe eğitimi verecek öğretmen yetiştirmek için yeterli değil. ELCO kapsamında birçok dil için çeşitli üniversitelerde öğretmenlik eğitimi veren bölümleri bulunurken henüz Türkçe için böyle bir imkan yok.

PARMAKLA SAYILABİLECEK KADAR AZ

Fransa Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülke genelinde Fransalı Türk öğrencilerin BAC sınavında geçtikleri Türkçe sınavı için parmakla sayılacak kadar az öğretmen istihdam edilebilmiş durumda.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI FAS KÖKENLİ

Fas kökenli Fransız bakan 39 yaşındaki Najat Vallaud-Belkacem daha önce Kadın Hakları Bakanı ve Hükümet Sözcüsü olarak kabinede görev almıştı. Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde François Hollande'ın sözcülerinde biriydi. Manuel Valls'ın ilk kabinesinde de Kadın Hakları, Şehir, Gençlik ve Spor Bakanlıı yapmıştı. Valls'ın ikinci kabinesinde Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirildi.

Kaynak: Hürriyet
PAYLAŞ