Bakanlar Kurulu sonrası Avrupa Birliği'ne rest: Onlar zararlı çıkar

Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "AP'nin aldığı kararı yok hükmünde sayıyoruz. İlişkiler bozulursa AB zararlı çıkar." dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile ilgili aldığı kararı yorumladı. Kurtulumuş, kararın yok hükmünde olduğunu ifade ederek "İlişkiler bozulursa AB zararlı çıkar." dedi.

"YOK HÜKMÜNDE SAYIYORUZ"

Numan Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları şöyle:

"AP'nin aldığı kararı yok hükmünde sayıyoruz. Aşırı sağın yükselişinin göstergesidir. Bu karar sadece Türkiye için değil AB için de içe kapanmayı gösteriyor. Gerginliğin tarafı AB içindeki siyaset çevreleri.

Bu ilişkilerin olumsuz yöne kaymasını istemeyiz ama olumsuz yöne kayarsa AB zararlı çıkar.

"SURİYE İÇİN MÜZAKERELER SÜRÜYOR"

Türkiye, Suriye'deki siyasi müzakerelerin yeniden başlatılması için elinden gelen desteği vermektedir. Ayrıca bu anlamda ilgili büyün taraflarla müzakereleri sürdürmeye devam ediyoruz.

"DAEŞ'E KARŞI OPERASYONLAR ORTAK ANLAYIŞLA DEVAM EDİYOR"

Fırat Kalkanı operasyondaki öncelikler devam etmektedir. 5 bin kilometrekarelik alanın DAEŞ'ten temizlenmesidir. Operasyon öncesi tarafları bilgilendiriyoruz. Türkiye ÖSO ile lojistik destek sürdürüyor. Musul bölgesinde DAEŞ'e karşı başlatılan operasyonlar ortak bir anlayışla devam ediyor. Talafer ve Sincar'daki gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

"RUSYA SALDIRAN HAVA ARAÇLARININ KENDİLERİNİN OLMADIĞINI TEYİT ETTİ"

(El Ba'ta Türk askerine yapılan hava saldırısı) Rusya saldırıda görev alan hava araçlarının Rusya'ya ait olmadığını teyit etti. Gerekli araştırmalar yapılıyor.

Türkiye anlaşmaya uyuyor. AB'den beklentimiz kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesidir. AB vize serbestisini bir an önce uygulamalıdır.

"SON GÖRÜŞMEYİ YAPIP NOKTAYI KOYACAKLAR"

MHP ile resmi görüşmelere devam ediyoruz. Liderler son görüşmeyi yapıp noktayı koyacaklar ve teklif Meclis'e gidecektir."

PAYLAŞ