Başbakan 3. köprüde meydan okudu: 'İki sütün kaldı' diyenler gelsin...

"Yarından itibaren kamyon, otobüs ve TIR'lar şehir içine giremeyecek" diyen Başbakan, "Bir gazetede 'Köprüden geriye 2 sütun kaldı' dediler. Gelip Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü görsünler" dedi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü için açılış töreni düzenleniyor. Toplam maliyeti 4.5 milyar lirayı bulan köprünün resmi açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, yarından itibaren kamyon, otobüs ve tırların şehir içine giremeyeceğini söyledi.

"2 SÜTUN KALDI" DİYENLER GELSİNLER KÖPRÜYÜ GÖRSÜNLER

Başbakan Binali Yıldırım, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün 39 ayda tamamlandığını hatırlatarak, 29 Mayıs 2013'te bu köprünün temelini attık. Abdullah Gül Bey ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da bulunduğu zaman dedik ki 'Bu köprü üç senede bitecek.' Bir gazetede 'Köprüden geriye 2 sütun kaldı' dediler. Bugün gelip Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü görsünler" dedi.

İSTANBUL TRAFİĞİNİ RAHATLATAN AÇIKLAMA

Yıldırım, "Yavuz Sultan Selim Köprüsü yarın hizmete girecek. Köprünün özelliği şu; şimdi Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçen bütün kamyonlar, otobüsler, tırlar artık yarından sonra şehir içine giremeyecek." dedi

İşte Yıldırım'ın açıklamalarında satır başları:

"Ey ay yıldızlı bayrak dalgalandığın yerde ne korku ve keder gölgende bana da bir yer ver. Sabah olmasın gün doğmasın ne çıkar Türkiye'ye ay yıldızın ışığı yeter.

Bugün İstanbul için büyük bir gün, 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi'nin yıldönümü, Sultan Alparslan'ın ruhu şaadolsun. Sultan Fatih Mehmet Ağa'nın ruhu şaadolsun. 15 Temmuz'da Türkiye'nin geleceği için demokrasinin yaşaması için hayatlarını veren şehitlerin ruhu şaadolsun. Gazilerimize Allah şifalar versin.

Bugün büyük taaruzun yıldönümü. Büyük taaruzda Türk'ün esareti kabul etmeyeceğini gösteren gündür. Bugün Alparslan'ın Gazi Mustafa Kemal'in ordularının Fırat Kalkan'ın operasyonu yürüttüğü gündür.

Yahya Kemal ne güzel söylemiş; Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi. Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi. Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın, Galib e, galip edecek inşallah ya Rabbi.

Bu eşsiz şehir 79 milyonun bir özetidir. Değerli kardeşlerim şunları sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu sadece bir köprü değil bir sanat eseri, bir mühendislik harikasıdır.

En geniş köprüdür, en uzun köprüdür. En uzun eserleri, en geniş köprüleri, Marmaray gibi projeleri yapmak size yakışır, sizin evlatlarınıza, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a yakışır.

11. Dönem Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül bey ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'la 3 yılda bitecek dedik, 2 yıl sonra gazete köprüden 2 tane direk kaldı dediler, o başlıkları atanlar bugün görsünler Yavuz Sultan Selim'i.

Biz sizinle gurur duyuyoruz. Padişah ne diyor biliyor musunuz? Cesaret insanı zafere, korkaklık ölüme götürür diyor, biz korksaydık 15 Temmuz gecesi bir daha aydınlanmayacaktı."

Türkiye İçin Tarihi Gün! Yavuz Sultan Selim Köprüsü AçılıyorYavuz Sultan Selim'in Açılışına Gidenlere Yağmur SürpriziHulusi Akar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün Açılışında!Erdoğan'dan Açılış Öncesi Sürpriz! Yavuz Sultan Selim'in Mezarını Ziyaret Etti

PAYLAŞ