Başbakan Merkel'in gurbetçilerden isteği var

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'da yaşayan Türklerin ülkeye yüksek sadakat göstermelerini beklediklerini söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'da yaşayan Türk kökenlilerden ülkeye yüksek derecede sadakat geliştirmelerini beklediklerini söyledi.

"GÖRÜŞ AYRILIKLARI BARIŞÇIL ŞEKİLDE ORTAYA KOYULMALI"

Merkel, "Passauer Neuer Presse" gazetesine verdiği röportajda, ifade ve gösteri özgürlüğünün Almanya'da herkes için geçerli olduğunu ancak görüş ayrılıklarının barışçıl bir şekilde ortaya koyulması gerektiğini belirtti.

"Uzun süreden beri Almanya'da yaşayan Türk kökenlilerden ülkemize yüksek derecede sadakat geliştirmelerini bekliyoruz." diyen Merkel, bunun karşılığında onların sorunlarını dinlemeye ve anlamaya çalıştıklarını, bunun için de göçmen dernekleriyle yakın temasta olduklarını kaydetti.

"İNSANLARI DENİZİN ORTASINDA KADERLERİNE BIRAKAMAYIZ"

Avusturya ve kendi partisinden, Avrupa Birliği'nin sığınmacılara ilişkin Türkiye ile yapılan anlaşmanın feshedilmesi yönünde yapılan çağrıların bulunduğunun hatırlatılması üzerine Merkel, AB içinde, dış sınırlarının korunmasına ihtiyaç duyulduğu konusunda hemfikir olunduğunu, özellikle deniz sınırlarında sahilin karşı tarafındaki ülke ile işbirliği yapmadan bu korumanın mümkün olmayacağını ifade etti.

"İnsanları denizin ortasında kendi kaderlerine bırakamayız." ifadesini kullanan Merkel, Türkiye ile yapılan anlaşmanın benzerinin Kuzey Afrika'daki ülkelerle de yapmak zorunda oluklarını aktardı.

"TÜRKİYE İLE YAPILAN ANLAŞMA HALA DOĞRU"

Bu anlaşmaların sığınmacıların çıkarına da olduğunu vurgulayan Merkel, "Türkiye ile yapılan anlaşma hala doğru. Bunun devam etmesi için çalışmamız lazım." şeklinde konuştu.

"Vize serbestisinin gerçekleşmemesi ve (Türkiye ile) AB'ye üyelik müzakerelerin sürdürülmemesi durumunda Türkiye'nin bu anlaşmayı feshetmesi konusunda endişeler ne kadar yüksek?" şeklindeki soruya karşılık da Merkel, "Biz taahhütlerimizi yerine getireceğiz ancak vize serbestisi için de belli koşullar var ve bunlar henüz yerine getirilmedi." ifadesini kullandı.

"ANLAŞMANIN İŞLEMESİ İÇİN YOĞUN ŞEKİLDE ÇALIŞIYORUZ"

Merkel, söz konusu anlaşmanın başarısız olması durumunda AB'nin buna hazırlıklı olup olmadığı sorusuna "Avrupa'da biz, anlaşmanın işlemesi için yoğun bir şekilde çalışıyoruz." cevabını verdi.

Merkel, ancak bundan bağımsız olarak Avrupa'daki "iltica sisteminin" oluşturulmasında istenilen durumda olmadıklarını da kaydetti.

PAYLAŞ