Başbakan, yabancı dostlara sitem etti

Başbakan Binali Yıldırım, darbe girişiminin bir sınav olduğunu söyleyerek, "Gerçek dostlarımızı orada gördük." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Uluslararası Parlamenter Asamble başkanları onuruna verilen yemekte konuştu. Yıldırım, " Darbe girişimi aslında bir sınavdı. Biz gerçek dostlarımızı orada gördük." dedi.

"DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKALIM"

Başbakan Binali Yıldırım'ım konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

Milletimiz 15 Temmuz'da bize gururla hatırlanacak bir gece yaşatmıştır. Türk halkı tankın tüfeğin karşısına sadece vatan sevdası ve yüreği ile karşı koymuştur. Bu alçak girişime bütün vatandaşlarımız hep beraber karşı koymuştur. Milletimizin sergilediği bu duruş biz siyasetçiler için önemli bir mesajdır. Verilen mesaj demokrasiye sahip çıkalım mesajıdır. Gereken neyse hukuk içinde yapın mesajıdır budur.

"FARKLILIKLARIMIZ ZENGİNLİĞİMİZ"

Bu darbe girişimi ile beraber iktidar ve muhalefet top yekün bir mücadele başlattık. yakın tarihimizde böyle bir kenetlenme çok da görülmüş bir şey değildir. Farklılıklarımız elbet olacak biz bunun bir zenginlik olduğunu biliyor ve farklılıklarımızdan dolayı gurur duyuyoruz. Yaşantılarımız ve inançlarımız farklı olabilir ancak gözlerimizden akan yaşın rengi hep aynıdır. Bayrak söz konusu olunca bu millet bütün farklılıkları bir kenara bırakıp aynı hedef etrafında bir olmayı başarmıştır.

"MİLLETTEN DARBEYİ YEDİLER"

Darbe yapmak isteyenler milletten darbeyi yemiştir. Günler boyu süren demokrasi mitinglerinde insanlarımız tek ses oldu ve biz birlikte Türkiye'yiz diye tüm dünyaya haykırdı. Demokratik sınırlar içinde savunma mekanizmasını işletmek bizim hakkımızdır. Devlet vatandaşlarının beklentisine duyarsız olamaz. Biz de yükümlülüklerimizi dikkate alarak bu çağrıya cevap verdik ve gerekli adımları attık.

"GERÇEK DOSTLARIMIZI GÖRDÜK"

Türkiye olarak kardeş bildiğimiz her ülkenin yanında olduk. Bizde bir söz vardır, dost kara günde belli olur. Soğuk savaş sonrasında ortak düşmanımız teröre karşı bu değerleri sağladık. Dost bildiğimiz bir çok ülke bu girişime sessiz kalmayı tercih etti. Yapılan saldırı aslında doğrudan millete yapılan bir saldırıydı. Türkiye bu kötü tecrübeyi yaşadı isteriz ki hiçbir dostumuz böyle acı bir şey yaşamasın. Darbe girişimi aslında bir sınavdı.Biz gerçek dostlarımızı orada gördük.

"ÇİFTE STANDARTI KABUL ETMİYORUZ"

Günler sonra gerçeklerin daha iyi anlaşılmasıyla bu olayın olumluya dönmesi de gelecek için bir kazanımdır. Demokratik değerler konusunda her türlü eleştiriyi yapan bazı ülkelerin olduğunu hepimiz biliyoruz. Aynı ülkeler demokrasiyi savunma konusunda aciz kalmış, susmak suretiyle darbeden yana tavır sergilemiştir. Bu dünyanın geleceği için endişe vericidir.

"CÜMLE ALEME ANLATIN"

Demokratik değerleri savunulmasında çifte standartı asla kabul etmiyoruz. Sizler Türkiye'ye verdiğiniz desteğin göstergesi olarak buradasınız. Bu bizim için çok değerli. Sizlerden beklentimiz Türkiye'nin yaşadıklarını, demokrasisine nasıl sahip çıktığını cümle aleme anlatmanızdır. Verdiğiniz destek için bir kez daha teşekkür ediyorum."

PAYLAŞ