BM'den ABD'ye 'özür dile' çağrısı

BM Afrika Asıllı İnsanlar Çalışma Grubu, ABD'ye, Afrikalı Amerikalıların zararlarının karşılanması ve özür dilenmesi çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Afrika Asıllı İnsanlar Çalışma Grubu, ABD'nin, ülke tarihinde kölelik, ırkçı terörizm, ayrımcılık ve eşitsizliğe maruz kalan Afrikalı Amerikalıların zararlarını hala karşılanmamasını eleştirdi.

"CİDDİ GİRİŞİM VE UZLAŞMA YOK"

Çalışma grubu, ABD'ye ziyareti sonrasında hazırladığı raporu, BM İnsan Hakları Konseyi 33. oturumunda sundu.

Raporda, "ABD'de, sömürgecilik zamanında Afrika asıllı insanların kölelik, ırka dayalı terörizm, ayrımcılık ve eşitsizlik gibi ciddi sorunlar yaşaması sonrasında bu uygulamalara maruz kalanların zararının karşılanması ve onlardan özür dilenmesine yönelik hala ciddi bir girişim ve uzlaşma yok." ifadeleri yer aldı.

"İNSAN HAKLARI DURUMUNDAN ENDİŞE EDİYORUZ"

ABD'nin, tarihindeki ırka dayalı terörizm ile hala yüzleşmediği ve ülkenin ciddi insan hakları krizi içinde olduğu belirtilen raporda, "Atılan olumlu adımlara rağmen hala Afrikalı Amerikalıların insan hakları durumundan endişe ediyoruz." ifadesi kullanıldı.

"BAĞIMSIZ SORUŞTURMA AÇILMALI"

Raporda, ABD polisinin siyahilere yönelik şiddetinin insan hakları ihlali olduğu ve bu ihlalleri araştırmak üzere bağımsız bir soruşturma açılması gerektiği de bildirildi.

PAYLAŞ