Böyle telef görülmedi! İhlal, 1.5 milyon cana mâl oldu

Denizli'deki Çivril ilçesinde alabalık üretimi yapan tesiste, 1,5 milyon balığın tesisin yakınlarında bulunan bir fabrikanın atık sularından telef olduğu iddia edildi.

Çivril ilçesi, Gökgöl Mahallesi'ndeki alabalık tesisinde yaklaşık 1,5 milyon balığın, tesisin yakınlarında bulanan meyve suyu fabrikasının atık sularından telef olduğu ileri sürüldü. Firmanın 3.5 milyon TL zarara uğradığı söylenirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

3 SENEDE 5.KEZ YAŞANDI

Firmaya ait bölgede bulunan 44 havuzdaki balıkların neredeyse yarısının telef olduğu, aynı vakanın 2013 yılından bu yana 5'inci kez meydana geldiği ileri sürüldü. Yıllık 15 milyon Euro ihracat yapan firmanın 2013 yılından bu yana yaşanan durumdan dolayı 12 milyon TL zarara uğratıldığı savunuldu."MAHKEMEDEN EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ KARAR ÇIKTI"Şirketin yönetim kurulu üyesi Yasin Özpek, katliamın 5'inci kez yaşandığını ifade etti. 2013 yılından bu yana bu tesis için kimsenin önlem almadığını iddia eden Özpek, "Bu olay ilk yaşandığı zaman konuyu gerekli yerlere ilettik ve mahkemeye taşındı. Ancak mahkemede dünyada eşi benzeri görülmeyen karar çıktı. Balıklarımızın hastalıktan öldüğü açıklandı." diyerek sitem etti.

"BURADA CANLI YETİŞMEYECEK"

Özpek, konuşmalarını şöyle sürdürdü: "Meyve suyu fabrikası litrik asit ve kullandığı maddelerin atıklarını fabrikanın yanında bulunan çöpün oradan salıyor ve bu canlıların ölümüne yol açıyor. Birileri buna dur demelidir. 20-­30 sene sonra burada belki canlı yetişmeyecek. Bizler girişimciyiz, üretiyoruz ve topluma faydalı olmaya çalışıyoruz ama fabrikanın firmasındaki ahbap-­çavuş ilişkisi bu tip olayların yaşanmasına çanak tutuyor."

"FİRMA 'İSTEDİĞİN YERE ŞİKAYET ET' DEDİ"

Firma yetkilisi ile görüştüğünde "Git istediğin yere şikayet et. Zaten hepsi bizden" cevabını aldığını ifade ederek üste çıkmaya çalıştıklarını söyledi. "Bu konuyu gerekli her yere taşıyıp, mücadelemizi sürdürüp canlıların ölmesine dur diyeceğiz" dedi.

BELEDİYE BAŞKANI GÜVEN: 6 AYDA BİR YAŞANIYORKonu ile ilgili açıklama yapan Çivril ilçesi Belediye Başkanı Gürcan Güven, her 6 ayda bir meyve suyu fabrikasının atıklarından kaynaklanan böyle bir katliamın yaşandığını ifade etti. Meyve suyu tesisisin atık su arıtmasının yeterli olmadığını belirten Başkan Güven, "Bu dönemlerde atıklar suya bırakıldığında canlıları zehirliyor. Bu bizim bölgenin aynı zamanda içme suyu. Bu durumu Vali, belediye başkanımız, Dinar Kaymakamlığı, Afyon Valiliği, Dinar Belediyesi'ne ilettik ama bir sonuç çıkmadı" dedi.

'DOĞA KATLİAMI YAŞANIYOR, KİMSE İLGİLENMİYOR'

"Gölün ciddi sorunu var. Defalarca yazılar yazdık ancak cevap alamadık." diyen Güven, "Ceza verilse dahi komik seviyelerde veriliyor. Meyve suyu fabrikasının arıtmasını meşrulaştırması gerekiyor. Kirlenmeyi engellemeliyiz. Bölge gün geçtikçe daha kirli hale geliyor. Burada resmen doğa katliamı yaşanıyor" diye konuştu.

FABRİKA İDDİALARI REDDEDİYORÖte yandan fabrika yetkilileri kendilerine ulaşan gazetecilere suçlamaları reddettiklerini belirterek iddiaların asılsız olduğunu ileri sürdü.

"BİR KİRLENME VAR, BU NORMAL DEĞİL"Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Büyüksoy ise, "Bir kirlenme var. Ama bu büyük ihtimalle Afyonkarahisar tarafından geliyor. Bu kadar balığın ölmesi normal değil. Ancak net bir şey söyleyemem. İnceleme başlattık. Dün Çivril Kaymakamı bilgisi dahilinde Çevre ve Şehircilik İlçe Müdürlüğü ekipleriyle, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı inceleme sürüyor" dedi.

PAYLAŞ