Bu bir uçak değil! Dünya hız rekoru için piste çıkıyor

Hız rekorunu kırmak için tasarlanan uçak görünümlü araba hayranlık uyandırıyor. Saatte 1600 km'ye çıkması planlanan 'süpersonik araç' için hazırlıklar sürüyor.

İngiltere'de geliştirilen projede son hazırlıklar tamamlanıyor. Eğer söylenildiği hıza çıkarsa kara üstündeki hız rekorunu kırmış olacak. Ancak şimdiden görüntüsü ile hafızalara kazınmış halde.

ÇOCUKLAR İÇİN TASARLANDI

Projenin yöneticileri, oyuncak araba görünümündeki bu mühendislik harikasının aslında 'çocuklara bilimi sevdirmek' amacıyla tasarlandığını söylüyor. Ekim ayı içerisinde saatte 1228 km olan dünya hızır rekorunu kırmayı deneyecek. Böylelikle ses hızını da geçmiş olacak.

SAATTE 1600 KM'Yİ ZORLAYACAK

Projenin ilerleyen aşamalarında, aracın 1600 km'ye kadar çıkabileceği düşünülüyor. Bu hıza ulaşabilmek için arabada jet motoru kullanılıyor. Maliyeti ise Çin'deki bir sponsor firma üstleniyor.

1997'DEN BUGÜNE KADAR LİDERDİ

Bir önceki rekoru 1997 yılında, ABD Blackrock, Nevada çölünde Andy Green tarafından kırılmıştı. Thrust SSC isimli aracıyla ses hızına ulaşan kara araçlarından biri olmuş ve 'gelmiş geçmiş en hızlısı' seçilmişti.

PAYLAŞ