Bu ilde yaşayanlara 'hazır su tüketin' uyarısı

Rize Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Tepe, sel ve heyelanlar nedeniyle şebeke suyu yerine kaynatılıp soğutulmuş, ya da hazır şişe suların tüketilmesini istedi.

Rize Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Tepe, il genelinde son günlerde etkili olan şiddetli yağışlar sonucu yaşanan sel ve heyelanlar nedeniyle özellikle Fındıklı, Pazar ve Çayeli ilçeleri başta olmak üzere içme ve kullanma sularının olumsuz etkilendiğini belirtti.

"SON GÜNLERDEKİ SAĞLIK PROBLEMLERİ MUHTEMELEN SUYLA İLGİLİ"Son günlerde ishal vakalarında artış gözlendiğini belirten Tepe, şunları kaydetti: "Muhtemelen suyla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Söz konusu durum gerek İl Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce, gerekse tüm sağlık teşkilatlarımızca yakınen takip edilmektedir. Su örnekleri ve hastalardan alınan örnekler detaylı incelenmek üzere Sağlık Bakanlığına gönderilmiştir.

"HAZIR SU TÜKEDİN YA DA KAYNATIP İÇİN"

Aşırı yağmurlar etkisini tamamen kaybedip su şebekelerinin olumsuz etkilenmesi ortadan kalkıncaya kadar içme suyu olarak hazır su veya kaynatılıp soğutulmuş su tüketilmelidir. Şehir şebekesi dışında dezenfekte edilmemiş kaynaklar, içme suyu olarak tüketilmemelidir. Özellikle çocuk ve yaşlılar bu durumdan daha çabuk etkileneceğinden onların kullandığı içme sularına ayrıca dikkat etmeliyiz."

"KLOR TADINDAN ENDİŞE DUYMAYIN"

Belediyelerden bu dönem boyunca sulardaki klor seviyesinin artırılmasını beklediklerini aktaran Tepe, vatandaşların sulardaki farklı klor tadından endişeye kapılmamalarını istedi.

PAYLAŞ