Burka yasağına Merkel'den destek

Almanya Başbakanı Angela Merkel, burka yasağıyla ilgili tartışmalara, burka giyenlerin Almanya'ya uyum sağlayamayacağını söyleyerek katıldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, son günlerde yasaklanması tartışılan burka konusunda açıklamalarda bulundu. Angela Merkel, tamamen kapanan bir kadının Almanya'ya uyum sağlamasının mümkün olmadığını söyledi.

İÇİŞLERİ BAKANI'NA TAM DESTEK

Merkel, burkanın belirli durumlarda yasaklanıp yasaklanmayacağı konusunda ise görüş belirtmekten çekindi. Merkel, siyasi ve hukuki bir değerlendirme gerektiren konuda İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere'ye tam destek verdiğini söyledi.

"İNSANIN YÜZÜNÜ GÖSTERMESİ YASAKTIR"

İçişleri Bakanı de Maiziere ise, burkanın genel olarak yasaklanmasına hukuki nedenlerden dolayı karşı olduğunu vurgulamıştı. Brandenburg televizyonuna konuşan de Maiziere, "Bizim toplumumuzda insanın yüzünü göstermesi esastır. Ben Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilme ihtimali nedeniyle, burkanın genel olarak yasaklanmasına karşıyım" demişti.

Alman İçişleri Bakanı, mahkeme ve okul gibi resmi yerlerde burkanın yasaklanabileceği sinyalini de vermişti.

YENİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ KAPIDA

Başkent Berlin'de bir araya gelen Hristiyan Birlik Partileri CDU/CSU yönetimindeki eyaletlerin içişleri bakanları, Perşembe ve Cuma günü yapacakları toplantıda, burka yasağı ve çifte vatandaşlığın kaldırılması da dahil, yeni güvenlik önlemleri konusunu değerlendirecek.

PAYLAŞ