Bursa eski valisi Şahabettin Harput ve 18 iş adamı tutuklandı

Bursa'da yapılan FETÖ soruşturmasında Bursa eski Valisi Şahabettin Harput ile 18 işadamı tutuklandı.

Bursa'da FETÖ / PDY soruşturmasında 28 Temmuz'da gözaltına alınan ve emniyetteki sorgulasının ardından bu sabah adliyeye çıkarılan Bursa eski Valisi Şahabettin Harput ile 18 işadamı tutuklandı.

DOKUZ SAATLİK SORGU

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcılarına 9 saat boyunca ifade veren Harput ve beraberindeki şüpheliler, Ferudun Kahraman, Eyüp Karakuş, Mustafa Cemal Eğretli, Sami Şentürk, Hamit Tuna, Turan Boztepe, Şakir Umutkan, Mecit Özkelebek, Emin Akça, Muzaffer Koyuncu, Ahmet Nuri Ekiz, Mahmut Kesici, Ali Saffet Durmuşlar, Ali Kemal Turhan, Ramazan Yılmaz, Ali Fuat Er, Hilmi Gülcemal, Cengiz Resimoğlu. tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi mahkeme, alınan ifadelerin ardından eski Vali Harput ile birlikte 18 kişinin de tutuklanmasına karar verdi.

ESKİ EMNİYET MÜDÜRÜ DE TUTUKLANMIŞTI

Bursa'daki FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan Bursa eski Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, geçen hafta çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

HİMMET TOPLAMA SUÇLAMASI

Eski Vali Şahabettin Harput'un, FETÖ'ye bağlı Özel Bahar Hastanesi'ne İl Özel İdaresine ait binayı usulsüz vermek ve döneminde kurulan ve emekli olduktan sonra yönetiminde görev aldığı kapatılan Orhangazi Üniversitesi'nin kuruluşunda usulsüzlükler yaptığı iddia edildi.Yine bir başka iddiaya göre; Vali Harput'un, haftanın her perşembe günü yanında polis ve vergi dairesi müdürleri ile ziyaretine gittiği bir işadamı ile öğle yemeği yediği, daha sonra ise Fethullah Gülen Cemaati'nin kasası olarak bilinen ve halen aranan Cansun Sarayıldız'ın adamlarını bu işadamına gönderdiği iddia ediliyor. İşadamından, 'Vermezseniz, polis ve vergi memurları sizi rahat bırakmayacak' mesajı vererek 'Himmet' adı altında para aldıkları da iddialar arasında yer alıyor.

Bursa Eski Valisi Şahabettin Harput ve 18 Şüpheli Adliyeye Çıkarıldı

PAYLAŞ