Camiye çirkin saldırı: Türkleri zehirleyeceğiz

Almanya'da inşaatı devan eden Ulu Cami'nin duvarlarına Türkleri ve Müslümanları hedef alan ırkçı yazılar yazılması tedirginlik yarattı.

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nin Hamm-Herringen kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği DİTİB'e bağlı Ulu Cami'nin duvarlarına Türkleri ve Müslümanları aşağılayan ırkçı yazılar yazıldı.

"TÜRKLERİ GAZLA ZEHİRLEYECEĞİZ"

5 Ekim'de tarihinde meydana gelen olayda caminin duvarına gamalı haç çizen saldırganlar ayrıca, "Müslümanlar Almanya'dan Dışarı", "Terör Kampı", "Almanya'dan Defolun", "Türkleri Gazla Zehirleyeceğiz" şeklinde yazılar yazdılar.

POLİS İNCELEMEDE BULUNACAK

Söz konusu yazıları fark eden cami derneği yöneticileri Türkiye'nin Essen Başkonsolosluğu ile polise haber verdiler. Hamm polisi gerekli incelemeler yapılana kadar yazıların silinmemesini isterken olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

GEÇMİŞ OLSUN DİLEĞİNDE BULUNDU

Olayın ardından Essen Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu ve Din Hizmetleri Ataşesi Suat Okuyan, DİTİB Ulu Cami Derneğinin Başkanı Muharrem Gümüşkaya'yı arayarak saldırı ile ilgili bilgi aldıktan sonra geçmiş olsun dileklerini ilettiler.

KABUL EDİLECEK BİR OLAY DEĞİL

Saldırı sonrası cami derneğine ziyarette bulunan Hamm Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann ise, "Bu yazıları şiddetle kınıyorum. Bu kabul edilebilecek bir olay değil. Şehrimiz uyuma örnek bir şehir ve böyle olayların yaşanması bizleri üzüyor. Yıllardır bunlarla mücadele ettik. Bu mücadelemize devam edeceğiz ve Hamm'da böyle olaylara asla tolerans göstermeyeceğiz" diye konuştu.

CAMİLERE SALDIRILAR ARTIYOR

DİTİB'in yazılı açıklamasında da son zamanlarda camilere yönelik saldırıların artış göstermesinin Müslüman toplumu endişeye sevk ettiği vurgulandı. Almanya'da geçtiğimiz günlerde de çok sayıda camiye benzer saldırılar olmuş, hatta 26 Eylül'de Dresden kentinde cami din görevlisinin kaldığı lojmanın kapısına yanıcı ve patlayıcı maddeler atılmıştı.

PAYLAŞ