Çavuşoğlu, Menbiç için ABD'yi uyardı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Menbiç ile ilgili yaptığı açıklamada, "ABD'nin hatta bizzat Obama'nın sözü var. PYD'liler Fırat'ın doğusuna geçmeli." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Menbiç operasyonuyla ilgili yaptığı açıklamada, "PYD'lilerin Fırat'ın doğusuna geçeceği yönünde ABD'nin sözü var. ABD'nin sözünü tutması gerekiyor." dedi.

"HALEP'TE ATEŞKES SAĞLAMANADI"

CHP Genel Merkezi'nde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinin ardından gazetecilere konuşan Çavuşoğlu şöyle dedi:

"Önümüzdeki süreçte ateşkesin sağlanması, ki bugüne kadar BM güvenlik konseyi kararına rağmen, maalesef ateşkes tam olarak sağlanamadı. Şu anda bir koridor var ama Halep de kuşatma altında. Rejim ve Rusya maalesef saldırılarını sürdürüyor.

"ESAD'IN GİTMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYORUZ"

Tabii en önemli konu ve soru, siyasi dönüşüm nasıl sağlanacak? Geçiş yönetimi nasıl olacak? Mutlaka kapsayıcı olması gerektiğinin altını çiziyoruz. Esad'ın kalması gitmesi konusunda değişik ülkelerin değişik tutumları var. Türkiye başından beri Esad'ın gitmesi gerektiğini söylüyor.

"ABD'NİN SÖZÜNÜ TUTMASI GEREKİYOR"

ABD'nin, bizzat Obama'nın sözü var. Menbiç operasyonu bittikten sonra koalisyon içinde bulunan PYD'lilerin Fırat'ın doğusuna geçeceği yönünde ABD'nin sözü var. ABD'nin sözünü tutması gerekiyor. Beklentimiz budur. Bu konudaki temaslarımızı sürdürüyoruz."

TÜRKİYE'YE GÜVENCE VERİLMİŞTİ

Washington yönetimi, PYD'nin bazı yerel Arap unsurlarla Fırat nehrinin batısında operasyonlara katılması gerektiğinde ısrarcı olmuştu. Örgütün Suriye'de uygulamaya koymak istediği planlar konusunda Washington'u uzun süredir uyaran Ankara ise müttefiklik ilişkileri çerçevesinde Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehlikeye atan adımlardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı.

ABD yönetimi, Fırat'ın batısındaki Menbiç'in IŞİD'ten alınmasının ardından operasyonlara katılan PYD'nin ilçeyi terk edeceğine dair Türkiye'ye güvence vermişti.

PAYLAŞ