Çavuşoğlu: Suriye konusunda Türkiye ve İran önemli rol oynayabilir

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Çavuşoğlu ile 15 Temmuz gecesi FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminde Meclis'in bombalanan yerlerinde incelemelerde bulundu.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Çavuşoğlu ile darbe girişiminde büyük hasar gören TBMM'yi gezdi. Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Yaşadığımız coğrafyadaki sorunların çözümü konusunda esasen İran ve Türkiye önemli rol oynayabilir. Tüm bu konuları değerlendirdik. Suriye'ye özellikle odaklandık çünkü İran'ın da Suriye'de bir rolü var, bugüne kadar bizim de eleştirdiğimiz bir rol, bunu pozitif ve yapıcı bir role dönüştürmemiz lazım" dedi.

MECLİS'İ GEZDİ

Türkiye'de temaslarda bulunan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Çavuşoğlu ile 15 Temmuz gecesi FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminde Meclis'in bombalanan yerlerinde incelemelerde bulundu ve yaşananlar hakkında bilgi aldı.

Gazetecilere açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de TBMM'yi ziyaret etmeyi bir görev olarak gördüğünü söyledi.

İRANLI BAKAN: TÜRK HALKININ VE DEMOKRASİNİN YANINDAYIZ

Ziyaretinin Türk halkının ve demokrasinin yanında olduklarını gösterdiğini belirten Zarif, "Türk halkının temsilcilerinin desteği, Cumhurbaşkanının yönlendirmesiyle ispat ettiler ki zorla, cebirle kesinlikle demokrasinin önüne geçilmez. Türk halkının sokaklara çıkması, halkın iradesinin bütün güçlerden üstün olduğunu bir kez daha gösterdi." diye konuştu.

Darbe girişimini ilk anlardan itibaren kınadıklarını vurgulayan Zarif, İran'ın Türk halkının ve Türk hükümetinin yanında olmaya devam edeceğini kaydetti.

PAYLAŞ