CIA'nın darbe metninde dikkat çeken 'Gülen' ifadesi

ABD istihbaratı CIA, resmi internet sitesindeki Türkiye bölümünü güncelleyerek darbe girişimine yer verdi. Metinde Gülen'den "dini ve sosyal faaliyetler yapan biri" olarak bahsediliyor.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), resmi internet sitesindeki Türkiye bölümünü güncelleyerek 15 Temmuz darbe girişimine yer verdi.

DARBE GİRİŞİMİ ANLATILDI

9 Ağustos tarihinde yapılan güncellemede, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı bazı unsurların, İstanbul ile Ankara'daki devletin ve savunma sisteminin önemli noktalarında bir darbe girişiminde bulunduğuna yer verildi.

DİKKAT ÇEKEN 'GÜLEN' İFADESİ

Yapılan güncellemede, şu bilgilere yer verildi:"Sokakları toplu bir şekilde saran Türk halkının, darbeci güçlerle karşı karşıya gelmesi sonucunda yaklaşık 300 kişi hayatını kaybetti ve 2000'in üzerinde kişi yaralandı. Türk hükümet yetkilileri, askeriye içerisinde çok sayıda kişiyi tutukladı ve binlerce yargıç ve gazeteciyi gözaltına aldı, darbeyle bağlantısı olduğu gerekçesiyle binlerce öğretmeni görevlerinden uzaklaştırdı. Hükümet yetkilileri, darbeyi düzenleyenlerin, Türkiye tarafından terör organizasyonu olarak tanımlanan ve çok sayıda ülkede dini ve sosyal faaliyetler yapan "Gülen" hareketiyle bağlantısı olmakla suçluyor."

PAYLAŞ