Cumhurbaşkanı'nın başını yiyen isim ifade değiştirdi

Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye'nin Anayasa Mahkemesi'nde görülen azil davasındaki kilit isim Choi Soon-sil, ifadelerini baskı altında verdiğini öne sürdü.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye'nin Anayasa Mahkemesi'nde görülen azil davasında sona yaklaşıldı.

'İFADELERİM BASKI ALTINDA ALINDI'

Hükümette resmi görevi olmayan yakın arkadaşı Choi Soon-sil'in yöneticisi olduğu vakıf aracılığıyla bağış toplamak ve bunun karşılığında bağışçılara siyasi menfaat sağlamakla suçlanan Park'ın davasında yeni bir gelişme yaşandı. Ayrı bir mahkemede yargılanan Choi Soon-sil suçlamaları reddederek, itiraf içeren ifadelerin baskı altında alındığını öne sürdü.

MAHKEME HEYETİ PARK'I ENDİŞELENDİRİYOR

Anayasa Mahkemesi'nin önünde nihai azil kararını vermek için 180 gün süre bulunuyordu. Ancak Park, mahkemenin kararını 13 Mart'ta önce vermesini istiyor. Bu tarihten itibaren iki yargıç emekliye ayrılacağı için mahkeme heyeti 7 kişiye düşecek. Mahkemedeki dengenin bozulacağını savunan Park, kendi lehine karar verme olasılığının azalacağı görüşünde.

SEÇİMLERE GİDİLECEK

Park hakkında soruşturmaya izin veren Güney Kore parlamentosu, 9 Aralık'ta cumhurbaşkanının yetkilerini geçici olarak başbakana devretmişti. Mahkemenin parlamentonun azil kararını onaylaması durumunda 60 gün içinde seçime gidilecek.

Kaynak: Euronews.com
PAYLAŞ