Darbecilerin Ankara planına, Vali engel oldu

Hatay Valisi Ercan Topaca, 15 Temmuz gecesinde sınırda görevli özel birlikleri alıp Ankara'ya götürmek için Hatay Havalimanı'na gelen uçağın engellendiği belirtti.

Hatay Valisi Ercan Topaca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesinde Hatay Havalimanı'na gelen ve içerisinde 6 askerin bulunduğu kargo uçağının sınırda görevli özel birlikleri alıp Ankara'ya götürmesinin engellendiği belirtti.

"15 TEMMUZ GECESİ AİLEMİN YANINDAYDIM"

Topaca, yaptığı açıklamada, FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu gün akşam saatlerinde Antalya'daki ailesinin yanına gittiğini, havalimanına inişte de olayları öğrenmesi üzerine kente dönmek için çalışma başlattığını söyledi.

"GERİ DÖNÜŞ İÇİN ÇARE ARADIM"

O saatten Antalya'dan direkt Hatay'a uçuşun olmaması, diğer havalimanlarında da yaşanan sıkıntılar nedeniyle çözüm arayışına girdiğini anlatan Topaca, şöyle devam etti:

"Karayoluyla geri dönüşü düşündüm ancak üzerinde de sadece vali kimliğim vardı. Karayolu sıkıntılı olacaktı. O an aklıma Hatay'daki özel uçağı olan bir iş adamı geldi. Hemen onu aradım ve Bodrum'da olduğunu söyledi. Uçağını istedim ve birtakım riskleri olduğunu söyledim. Buna rağmen iş adamı hiç tereddüt etmeden uçağıyla Antalya'ya yöneldi.

"GECE 01.30'DA ULAŞABİLDİK"

Antalya Havalimanı'nı asker kapatmıştı, aklıma Gazipaşa geldi ve valiyi arayıp 'Kaymakama güvenebilir miyiz' diye sordum, güvenebileceğimizi belirtti ve Gazipaşa Havaalanı'na geldik. İş adamı da uçağıyla buraya geldi. Benim ismimi vermeden gerekli izinleri aldı, Gazipaşa Havalanı'ndan iş adamıyla birlikte Hatay'a o gece 01.30 civarında ulaşabildik."

"ÖZEL BİRLİKLERİN GÖTÜRÜLMESİ ENGELLENDİ"

Topaca, darbe girişimi gecesi Hatay Havalimanı'na içerisinde 6 mürettebatın olduğu askeri kargo uçağının izinsiz indiğini vurgulayarak, "O gece kargo uçağı sınırdaki özel birlikleri alıp Ankara'ya götürecekti. Kargo uçağının hareket etmesine izin vermedik. Arkasına itfaiye, önüne de bir otobüs koyularak engel olundu. İçerisindeki mürettebatın teslim olması istendi. Teslim oldular ve gözaltına alındılar, daha sonra da çıkarıldıkları mahkemece tutuklandılar." diye konuştu.

"DARBECİLERİN YANINDA OLANLAR TUTUKLANDI"

15 Temmuz'da saat 22.00 civarında İl Jandarma Komutanını aradığını anlatan Topaca, şunları kaydetti:

"Ona net olarak 'devletin mi, darbecilerin mi yanındasın' diye sordum. 'Ben devletin yanındayım' dedi. 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanını aradım, 'darbecilerle birlikte misin, bizimle misin, seni yanımızda görmek istiyoruz' diye arayıp konuştum. Bana Belen'den İskenderun'a gitmek üzere yolda olduğunu, görev yerine ulaşınca duruma bakacağını söyledi. 'Paşam sonra geç olabilir' dedim. 'Yoldayım, bir şey diyemiyorum' dedi. Saat 00.00 civarında paşayı bir daha aradım, telefonu açmadı. Serinyol Eğitim Alay Komutanı da 'sıkıyönetim komutanının emrine girerim' demiş. Burada darbecilerin yanında yer alan komutanlar, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı."

PAYLAŞ