DBP'li başkana hapis şoku

DBP Diyarbakır İl Eş başkanı Hafize İpek'e yargılandığı iki ayrı davada, 1.5 yıl hapis ve 6 bin lira para cezası verildi. İpek'e verilen cezalar, ertelenmedi.

DBP Diyarbakır İl Eş başkanı Hafize İpek'e yargılandığı iki ayrı davada, 'PKK terör örgütü propagandası yapmak' suçunu işlediği gerekçesiyle 18 ay 22 gün hapis ve 6 bin lira para cezası verildi.

ÖRGÜT PROPAGANDASI GEREKÇESİYLE CEZA

DBP Diyarbakır İl Eş başkanı Hafize İpek'in hakkında Diyarbakır 4.Ağır Ceza Mahkemesinde, 'Yasa dışı terör örgütü propagandası yapmak' suçundan açılan davada karar çıktı. İpek'ini katılmadığı duruşmada esas hakkındaki mütealasını veren savcı, İpek'in Sur ilçesinde yapılan operasyonları protesto etmek için düzenlenen yürüyüşteki konuşmasında Sur'da katledilenleri, 'Mahsum', devletin güvenlik güçlerini ise, 'İşgalci' olarak göstererek, halkı devlete karşı şiddete teşvik ederek örgüt propagandası yaptığı söyledi ve cezalandırılmasını istedi.

"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMELİ"

İpek'in Avukatı Keziban Ylımaz ise, müvekkilinin konuşma yaptığı tarihte DBP il Başkanı olduğunu, yaptığı konuşma ve açıklamanın düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, beraatını istedi.

CEZAYI ARTIRARAK 20 AY 15 GÜNE ÇIKARDI

Duruşmaya verilen kısa aranın ardından kararını açıklayan Mahkeme, DBP il eş başkanı Hafize İpek'e, 'PKK terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 18 ay hapis cezası verdi. İpek'in değişik tarihlerde bu suçu bir çok defa işlediğini belirten Mahkeme, eylemlerini "zincirleme hale soktuğu" değerlendirmesi ile cezayı artırarak 20 ay 15 güne çıkardı.

MAHKEME CEZAYI ERTELEMEDİ

İyi hal tutumu nedeniyle İpek'e verilen hapis cezası 18 ay 22 güne indiren Mahkeme, DBP il Eş başkanı Hafize İpek'in ileride suç işlemeyeceğine yönelik kanaat oluşmadığı gerekçesiyle cezasını ertelemedi.

BAŞKA DAVADAN İSE 6 BİN LİRA PARA CEZASI

DBP İl Eş başkanı Hafize İpek ile ilgili Paris'te öldürülün Sakine Cansız ve 2 arkadaşı için yapılan anma etkinliğindeki konuşmasından dolayı yine 4. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davada ise, önce yasa dışı örgüt propagandasından 10 ay hapis 3 cezası verildi, sonra ceza 6 bin lira para cezasına çevrildi.

Mahkeme, burada verilen cezayı da İpek'in ileride 'Suç işlemeyeceğine yönelik kanaat oluşmadığı' gerekçesiyle cezayı ertelemedi.

PAYLAŞ