DEAŞ'ın 4 yıl önce Irak'ta kaçırdığı 39 Hint işçinin cesetleri bulundu

Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, 4 yıl önce Musul'da kaçırılan işcilere ait DNA örneklerinin, bir toplu mezarda bulunan cesetlerle eşleştiğini açıkladı.

Hindistan hükümeti, Irak'ın Musul kentinde 4 yıl önce IŞİD militanları tarafından kaçırılan 39 Hint işçinin cesetlerinin bulunduğunu açıkladı. Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, 38 işçinin DNA'sının, bir toplu mezarda bulunan cesetlerle eşleştiğini söyledi. Sushma Swaraj, diğer işçinin de cesedinin bulunduğu, bu cesette de DNA örneklerinin yüzde 70 eşleştiğini belirtti.

HİNDİSTAN HÜKÜMETİ SAĞ OLDUKLARINI SÖYLÜYORDU

Swaraj geçen yıl parlamentoda yaptığı konuşmada, işçilerin DEAŞ tarafından öldürüldüğüne dair herhangi bir kanıt bulunamadığını söylemişti. Hindistan'da hükümet yetkilileri, 2014'te kaçırılmalarından bu yana işçilerin sağ olduğunu vurguluyordu.

IRAK'TAN YARDIM İSTEDİLER

Yeni Delhi yönetimi, işçilerin kurtarılması için uzun süre uğraşmış, Musul'un geçen yıl DEAŞ'dan geri alınmasından sonra, Irak'tan yardım istemişti.

DEAŞ 2014'TE 46 HİNT HEMŞİREYİ SERBEST BIRAKTI

Öldürülen işçilerin 31'i ülkenin kuzeyindeki Pencap, diğerleri ise yine kuzeydeki Himaçal Pradeş ve Bihar ile doğudaki Batı Bengal eyaletlerindendi. Hindistan hükümeti, 2014'te vatandaşlarına Irak'a gitmemeleri ve ülkede bulunanların da çıkmaları gerektiği tavsiyesinde bulunmuştu. Temmuz 2014'te bir haftadan süre mahsur kalan 46 Hint hemşire ise DEAŞ tarafından serbest bırakılmıştı.

PAYLAŞ